Zahvaljujući revolucionarnoj tehnici 3D printanja će jedna tableta sadržavati više lijekova
Preciznije, naučnici koriste 3D printanje kako bi proizveli tablete koje sadrže više lijekova te su programirane da ih ispuštaju u određenim periodima, a to je praktično poseban lijek za pojedinca.
Projekt predvode dr. Yinfeng He iz Centra za proizvodnju aditiva pomenutog Univerziteta te profiesorica Felicity Rose s Farmaceutskog fakulteta, a on ima potencijal da promijeni način liječenja bolesti.
Istraživanje opisuje novu tehniku 3D printanja kao Multi-Material InkJet 3D Printing (MM-IJ3DP), a ovom metodom naučnici mogu proizvesti prilagođene tablete sa složenim unutrašnjim strukturama. Ove strukture su važne jer omogućavaju pacijentu da dobije pravi lijek u pravo vrijeme. Tajna leži u specijalno formulisanom mastilu, koje sadrži molekule osjetljive na svjetlost. Tokom procesa printanja, ove molekule se učvršćuju nakon izlaganja UV svjetlu formirajući okvir rastvorljiv u vodi unutar tablete.
Pažljivim dizajniranjem ovih unutrašnjih struktura, naučnici mogu kontrolisati brzinu oslobađanja lijekova.
Ovaj sistem ciljanog oslobađanja lijekova otvara vrata u budućnost pojednostavljenih rasporeda lijekova. MM-IJ3DP omogućava "ugradnju" više lijekova jednu tabletu, što eliminiše "gnjavažu" oko upravljanja složenim režimima koji zahtijevaju uzimanje nekoliko tableta u različito vrijeme.
"Ovo je uzbudljiv korak naprijed u razvoju personaliziranih lijekova. Ne samo da naglašava potencijal 3D printanja u revoluciji isporuke lijekova,, nego otvara nove puteve ka razvoju sljedeće generacije personaliziranih lijekova", rekao je He.
Pred naučnicima ima nekoliko izazova, a jedan od njih je da razviju formulacije mastila koje mogu prihvatiti širi spektar lijekova.
Ova tehnika obećava mnogo u situacijama kada su vrijeme i preciznost doziranja od ključne važnosti te predstavlja rješenje za lijekove koji zahtijevaju kontrolisano oslobađanje u određenim intervalima tokom dana.