Test Galaxy S23 Ultra
47

Samsung S23 serijom ponovo iznenadio: Kad mislimo da je najbolje, naprave još bolje

E. M.
Foto: E. M./Klix.ba
(Foto: E. M./Klix.ba)
Samsung je sredinom februara javnosti predstavio Galaxy S23 seriju, a najjači od njih je Ultra verzija koju smo imali priliku testirati proteklih dana, ali i na MWC sajmu u Barceloni. Kada smo mislili da ne može bolje, itekako može. Procesor, kamere, memorija za pohranu - sve top.

U recenzijama najviše volimo da demantujemo sebe. Tako je za S22 seriju, posebno za Ultra verziju, veliki broj recenzenata kazao da je to jedan od najljepših mobilnih uređaja koje je Samsung napravio. Uređaj koji će biti bez premca i da će teško nadmašiti sebe, ali eto i to se dogodilo. Najnovija 23. serija Galaxy pametnih telefona iz Samsunga dosegla je svoj vrhunac. U svijetu flagship-a ovo je najjači.

Na prvu, reklo bi se da nema neke drastične razlike, za milimetar veći i širi, debljine isti kao prethodnik, S23 Ultra je i za 5 grama teži. Teško će se to primijetiti u ruci, ali ni u džepu. Međutim, razlike dosta ima, pa ćemo krenuti redom.

Na prednjoj strani uređaja nalazi se dinamički AMOLED 2X displej od 120Hz s HDR10+ tehnologijom za što bolji prikaz detalja fotografija i videozapisa, a odlično se ponaša kako na jakom suncu, tako i u noćnim uvjetima. Smanjenje svjetlosti prelaskom iz svijetle u tamniju prostoriju nije tako fluidno, primjetno je treperenje ekrana, ali sve u svemu bez zamjerke od boja, kontrasta, oštrine. Skoro pa nerealno iskustvo stalo je u veličinu od 6.8 inča rezolucije 1440x3088 piksela. Što se tiče nošenja u džepu zajedno s kovanicama ili ključevima, bez brige. Displej posjeduje Corning Gorilla Glass Victus zaštitu, dok je zadnji dio uređaja i osnovica aluminijska i otporna na vodu i ogrebotine.

Vrhunske sposobnosti je pokazao i prilikom višesatnog igranja te nismo primijetili dodatno zagrijavanje displeja ili zadnjeg dijela uređaja gdje već prelazimo na priču o procesoru i hlađenju. Pokreće ga posljednje izdanje Qualcommovog Snapdragon 8 Gen 2, osmojezgreni procesor koji, za vrijeme testiranja uređaja uz nekoliko nadogradnji Androida i One UI-a nije imao većih problema.

Putovanje u Barcelonu na Mobile World Congress iskoristili smo da testiramo kamere, u malo ekstremnijim uvjetima turbulencije prilikom slijetanja ili uzlijetanja aviona, ali i u noćnim uvjetima po kišnim ulicama Barcelone.

Na zadnjoj strani uređaja nalazi se nevjerovatna široka kamera od čak 200 megapiksela, periskop kamera sa 10x optičkim zumom od 10 megapiksela, telefoto kamera s 3x optičkim zumom također od 10 megapiksela te ultra široka kamera od 12 megapiksela.

O testu fotografija sve će reći one same, ali ipak, još uvijek Samsung nije otklonio "lag" prilikom okidanja fotografija tako da ćete neke brže kadrove koji zahtijevaju brzo okidanje morati planirati pola sekunde prije. Jednostavno, zašto je to tako, ne znamo, ali s ovim što smo imali priliku vidjeti, ostalo smo impresionirani.

Sjajan posao širokih kamera, ali i telefoto i periskop kamere, osim u idealnim uvjetima tokom dana, pokazale su se odlično i u noćnim uvjetima. Tome je dosta olakšao Expert RAW mod koji omogućuje potpuno editovanje svih postavki fotografije (osim fokusa) što u konačnici za fotografije duže ekspozicije daje zaista impresivan rezultat.

Posebno nas se dojmio mod fotografiranja svemira gdje imate prikaz svih nebeskih tijela i sazviježđa koje želite uslikati. Međutim, shodno veoma oblačnom vremenu, nismo mogli u potpunosti prenijeti i taj doživljaj.

Na prednjoj strani je 12 megapiksela selfie kamera, koja snima 4K videozapise od 30 i 60 frejmova u sekundi, dok zadnje kamere snimaju 8K videozapise pri filmska 24 frejma u sekundi i standardnih 30, 4K u 30 i 60 FPS, 1080 u 30, 60 i 240 FPS te 1080p za usporene snimke od 960 frejmova u sekundi.

Zvuk i položaj zvučnika odličan, kako prilikom slušanja muze, tako i prilikom obavljanja poziva.

I ova verzija pametnog telefona iz Samsunga zadržala je SPen koji će vam olakšati rad, služiti kao okidač prilikom fotografisanja slika kada je potrebno da uređaj držite mirno, ali i da se zabavite skiciranjem, zapisivanjem bilješki i brojnim drugim radnjama.

Sve ovo da biste mogli obavljati nesmetano u toku jednog dana potrebna je dobra baterija što nije problem ni ovog kao ni prethodnoj seriji S22 Ultra. U S23 Ultra mobilnim uređajima se nalazi baterija od 5.000 mAh koja se puni 45W žičnim punjačem gdje za 30 minuta napuni uređaj do više od 60 posto. Također, podržava i wireless punjenje na punjačima od 15W te punjenje preko drugih uređaja od 4.5W.

Ipak, uz uređaj, po već ustaljenoj praksi Samsunga ne dolaze punjač i slušalice već samo kabal za prenos podataka i punjenje.

Sjajne rezultate je postigao i sa svojim performansama, a sve ovo dolazi u nekoliko boja i modela. Fantom crna, zelena, krema, lavanda, grafitna, nebesko plava, crvena i BMW M edicija su samo neke od boja u kojima dolazi S23 Ultra serija. A osim toga, cijena ovisi i o kapacitetu RAM memorije i pohrane.

Ne posjeduje slot za kartice za pohranu, ali nije ni potreban. Uređaj dolazi u verzijama od 256 GB memorije za pohranu s RAM-om od 8/12 GB, 512 GB memorije za pohranu i RAM-om od 12 GB te 1TB memorije za pohranu i 12 GB RAM-a što ga stavlja daleko ispred svih.

Cijena uređaja je poprilično visoka, ali za ljubitelje tehnoloških dostignuća i Samsunga pristupačna kada uzmemo u obzir da su svi proizvođači pametnih telefona povećali cijene uređaja jer se svi bore za tron.

Košta oko 2.990 KM u BH Telecomu za verziju od 8 GB RAM-a i 256 GB memorije, slična cijena je i kod operatera HT Eronet i m:tel.