Privremeno je prizemljen
7

SpaceX pod istragom zbog potencijalno opasnih krhotina Starshipa koje su pale na kuće i plaže

D. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Kompanija SpaceX se našla u problemu nakon eksplozije njene rakete Starship tokom testnog leta.

Federalna administracija za avijaciju (FAA) zabranila je SpaceX-u da obavlja nova lansiranja Starshipa dok se ne provede istraga o eksploziji rakete koja se dogodila 20. aprila tokom testnog lansiranja. Postoje tvrdnje da su se nakon eksplozije rasule potencijalno opasne krhotine iznad domova i staništa ugroženih životinja.

Dramatični let Starshipa je počeo pravljenjem kratera u betonu ispod lansirne rampe, a završen je eksplozijom ogromne rakete u letu oko 4 minute kasnije.

"FAA će nadgledati istragu o testnoj misiji rakete Starship/Super Heavy. Povratak letovima će ovisiti o zaključku da bilo koji sistem, proces ili procedura povezana s eksplozijom ne utiče na javnu sigurnost. To je standardna procedura za sve istrage", saopćio je FAA.

Prašina i ostaci nastali tokom testa "zasuli" su neke stanovnike Port Isabela u Teksasu, grada udaljenog 10 kilometara od lansirne rampe, ali i plaže Boca Chice gdje se gnijezde ugrožene životinje uključujući ptice i morske kornjače.

Ekološka grupa Sierra Club je saopćila da su stanovnici Port Isabela prijavili pucanje prozora na svojim objektima, dok su čestice poput pepela prekrile domove i škole.

Lansirna rampa je također pretrpjela veliku štetu koja uključuje pukotine u betonu i iskrivljeni metal. Sila raketnih motora napravila je rupu kod lansirne rampe te kreirala krater.

Za razliku od drugih mjesta za lansiranje velikih raketa, lokacija u Boca Chici nema sistem za potapanje koji preplavljuje lansirne rampe vodom ili pjenom, a što potiskuje udarne valove i plamen. To doprinosi sigurnom odvođenju zapanjenog izduvnog gasa.

FAA se sada mora uvjeriti da Starship ne ugrožava javnu sigurnost, a s obzirom na širenje krhotina dalje nego se očekivalo, na snagu je stupio "plan odgovora na anomalije", što znači da SpaceX mora poduzeti dodatne mjere za "okolišno ublažavanje" prije nego podnese novi zahtjev za lincencu, odnosno dozvolu za lansiranje.

Prvi čovjek SpaceX-a, Elon Musk, saopćio je da kompanija tri mjeseca prije lansiranja počela raditi masivnoj čeličnoj ploči hlađenoj vodom, koja će se provući ispod lansirnog nosača, ali da ona nije bila spremna na vrijeme.

Musk je dodao da bi SpaceX mogao biti spreman za novo lansiranje Starshipa za mjesec ili dva.

Starship je visok 120 metara, a stvara rekordnih 7,5 miliona kilograma potiska. To je najveća i najmoćnija raketa u historiji te može nositi 10 puta više tereta od aktuelnih raketa Falcon 9. Starship je dizajniran da transportuje posadu, letjelice, satelite i teret na različite lokacije u sunčevom sistemu.

Prilikom testnog leta je Starshio dostigao visinu od 39 km, a nakon toga su uslijedili problemi. Vjeruje se da je osam od 33 Raptor 2 motora uzrokovalo kružno kretanje, nakon čega je SpaceX aktivirao samouništenje.

Ipak, kompanija misiju smatra uspješnom jer je skupljena ogromna količina važnih podataka korisnih za sljedeće lansiranje.