Američki marinci testirali "robotske koze" opremljene minobacačima
Marinci su koristili robota Unitree Go1 kineske proizvodnje, koji je široko komercijalno dostupan putem interneta i relativno je jeftin. Dok se četveronožni roboti obično nazivaju "robotskim psima" u ovom slučaju je riječ o "robotskoj kozi", a razlozi za ovaj naziv nisu poznati. Sličnu tehnologiju su usvojile i turske oružane snage, koje su testirale sličnog robota u julu. Bio je opremljen M72 Light Anti-tank Weapon RPG-jem, oružjem koje je NATO-ov standard i koje koriste brojne oružane snage.
M72 LAW je u služi američkih snaga još od 1963. godine. Težak je 2,5 kilograma, dovoljno jeftin za odbacivanje nakon ispaljivanje i veoma lagan za korištenje. Maksimalni domet iznosi oko jednog kilometra, no najefikasniji je do 200 metara.
Za uništavanje oklopnih vozila poput tenkova, veoma je opasno prići blizu. Rizik po operatera je još veći kada se borba vodi na otvorenim poljima, no lanser M72 je dizajniran za borbu u urbanim sredinama, gdje su prepreke uobičajene. Zbog svoje jednostavnosti, jednokratnosti i sposobnosti upotrebe iz blizine, smatra se idealnim oružjem za testiranje na daljinski upravljanom robotu kao što je Unitree Go1.
"Umjesto da marinac rukuje sistemom oružja i manipulira sigurnosnim uređajima, mogli bismo staviti mehanizam daljinskog okidača koji bi omogućio da se sve radi na daljinu. Marinac bi mogao biti iza zaklona, sistem oružja bi mogao ići naprijed, a marincu bi preostalo da upravlja sigurnosnim sistemima sa sigurnog mjesta dok bi istovremeno omogućavao sistemu oružja da se približi cilju", rekao je oficir Aaron Safadi.
Kako bi M72 bio montiran na robotsku kozu, prvo je postavljena metalna kutija s kontrolama za ispaljivanje i sigurnosnim dugmadima nazad. Kada se RPG ispali, kutija se može otvoriti, iskorišteni lanser izbaciti, a novi M72 LAW postaviti na robota. Ovaj sistem je veoma koristan u borbenim situacijama.
Tokom operacije se robotskom kozom može upravljati putem kontrolera sličnog onim za konzole. Robot može izviđati teren koristeći svoju kameru poput očiju. Jednom kada robot dođe na poziciju, projektil se može ispaliti pomoću kontrolera, a ako robot "preživi" misiju, može se kretati kako bi potvrdio uništenje mete i potom se vratio u bazu.
Ovakve mogućnosti bi se mogle pokazati neprocjenjivim za oružane snage širom svijeta u cilju smanjenja rizika od ljudskih gubitaka tokom borbe protiv teško naoružanih ciljeva poput tenkova. Vjerovatno bi pružio i neke zanimljive taktičke opcije za urbano ratovanje i podzemne borbe poput tunela i postrojenja.