Amerikanci Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker i Japanac Soichi Noguchi bili su u novembru 2020. godine prvi astronauti operativne misije koje je na ISS prevezla svemirska kompanija Elona Muska, nametnuvši se kao NASA-in nezaobilazni partner.
Ovi astronauti su uspostavili rekord najdužeg boravka u svemiru kao posada lansirana u američkoj svemirskoj letjelici.
Kapsula Crew Dragon odvojila se od ISS-a po planu (subota u 20:35 sati na američkoj istočnoj obali, nedjelja u 2:35 sati po srednjoevropskom vremenu). Povratak na Zemlju je trajao oko šest i po sati.
Četvero astronauta su po planu sletjeli u Meksički zaljev u nedjelju u 2:57 po lokalnom vremenu (08:57 sati po srednjoevropskom). Kapsula je pala u more blizu grada Paname na Floridi koristeći posebne padobrane kako bi se ublažio pad.
Brigada spasilačkih brodova je bila smještena u Meksičkom zaljevu kako bi pozdravila posadu po dolasku. Astronauti će se helikopterom ili brodom prebaciti do NASA-inog svemirskog centra Johnson u Houstonu, koja je matična baza svih američkih astronauta.
Siguran povratak posade u nedjelju označit će kraj važne misije za NASA-u i SpaceX. Naime, riječ je o prvoj potpuno operativnoj misiji posade za svemirsku letjelicu Crew Dragon, nakon probne misije u maju u kojoj su bili NASA-ini astronauti Douglas Hurley i Robert Behnken. Bio je to prvi let na ISS iz SAD-a od završetka programa Space Shuttle 2011. i prvi let s posadom koji je osigurala privatna kompanija, piše CNN.
Ovaj put se SpaceXom prva redovna misija vratila na Zemlju.
I za kraj, astronauti su bili na istom brodu Dragon, nazvanom Resilience, koji ih je lansirao u orbitu i kojim se SpaceX, nakon popravka, planira ponovo koristiti u drugim misijama.
Prva posada je napustila ISS kada je američka kompanija prošle sedmice dovezla drugu redovnu misiju u kojoj je astronaut Evropske svemirske agencije Thomas Pesquet.