Uz nekoliko izuzetata
87

Australija će zabraniti korištenje društvenih mreža mlađim od 16 godina

D. B.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Australska vlada je najavila uvođenje "vodećeg u svijetu" zakona kojim će zabraniti djeci mlađoj od 16 godina da koriste društvene mreže, piše BBC.

Premijer Anthony Albanese je rekao da prijedlog zakona ide u parlament naredne sedmice s ciljem izbjegavanja štete koju društvene mreže nanose australskoj djeci.

"Ovo je za majke i očeve. Oni su poput mene mnogo zabrinuti za sigurnost djece na internetu. Želim da australske porodice znaju da vlada brine o njima", rekao je Albanese.

Iako se tek treba raspravljati o mnogim detaljima, vlada je navela da se zabrana neće odnositi na mlade ljude koji su već na društvenim mrežama. Također, bit će izuzetaka koji se odnose na ograničenje starosne dobi za djecu koja imaju dozvolu svojih roditelja. Iz vlade kažu da će odgovornost biti na platformama društvenih medija da pokažu kako poduzimaju razumne korake u svrhu sprečavanja pristupa.

Albanese je dodao da kazni za korisnike neće biti, kao i da će australski komesar za eSigurnost biti odgovoran za provođenje zakona. Zakon bi stupio na snagu 12 mjeseci nakon usvajanja te bi bio predmet revizije nakon što bude na snazi.

Većina eksperata se slaže da društvene mreže mogu štetno djelovati na mentalno stanje adolescenata, no mnogi su podijeljeni oko efikasnosti pokušaja da se sve zabrane.

Neki eksperti tvrde da zabrane samo odgađaju izloženost mladih ljudi aplikacijama kao što su TikTok, Instagram i Facebook, umjesto da ih se uči kako koristiti složene online prostore.

Prethodni pokušaji ograničavanja pristupa, među kojima je i onaj u Evropskoj uniji, doživjeli su teške neuspjehe ili su se suočili s odgovorima kompanija koje nude ove usluge. Ostaju pitanja o tome kako će implementacija funkcionisati s obzirom na to da postoje načini za "zaobilaženje" mjera provjere starosne dobi.

Jedna od najvećih australskih grupa za prava djece je kritikovala predloženu zabranu i nazvala je "previše tupim instrumentom".

U otvorenom pismu poslanom vladi u oktobru, koje je potpisalo više od 100 akademika i 20 organizacija civilnog društva, Australska radna grupa za prava djece je pozvala Albanesea da umjesto toga razmotri nametanje "sigurnosnih standarda" na društvenim mrežama.

U poruci UN-u se navodi da bi nacionalne politike osmišljene da regulišu prostor na internetu trebale imati za cilj da djeci pruže priliku da imaju koristi od uključivanja u digitalno okruženje te da pruže siguran pristup tom prostoru.

Drugi aktivisti podržavaju vladu navodeći da su zabrane potrebne kako bi se djeca zaštitila od štetnog sadržaja, dezinformacija, maltretiranja i drugih društvenih pritisaka.

Peticija inicijative 36Months je skupila više od 125.000 potpisa te navodi da djeca nisu spremna za sigurno korištenje društvenih mreža sve dok ne navrše najmanje 16 godina. Oni navode da trenutna prekomjerna upotreba društvenih mreža "mijenja mozgove mladih ljudi" te da "uzrokuje epidemiju mentalnih bolesti".

Upitan da li su potrebni veći napori za edukaciju djece o benefitima i rizicima na internetu, Albanese je kazao da je takav pristup nedovoljan jer "pretpostavlja jednak odnos moći".

"Ne znam za vas, ali meni se prikazuju stvari koje ne želim vidjeti, a posebno ne ranjivi 14-godišnjak. Tehnološke kompanije su nevjerovatno moćne, a njihove aplikacije imaju algoritme koje dovode ljude do određenog ponašanja", zaključio je Albanese.