U januaru je američki predsjednik Joe Biden potpisao naredbu koja nalaže federalnim agencijama da "nabave struju bez karbonskog zagađenja". Sada developeri pokušavaju pronaći sigurne i efikasne lokacije za postavljanje offshore vjetrofarmi, odnosno vjetroelektrana.
Kompanija Bedrock planira obaviti istraživanje i mapirati morsko dno korištenjem električnih autonomnih podvodnih vozila (e-AUV) kako bi se ustanovilo gdje je najbolje postaviti offshore vjetrofarme.
Ukoliko ova tehnologija zvučni poznato, to je vjerovatno zbog toga što je već viđeno nešto slično. Kompanija Terradepth iz Austina bi uskoro mogla poslati svoju autonomnu podmornicu Abraham u istraživačku misiju kako bi se stekla nova znanja o svjetskim okeanima. Prva testiranja su pokazala da podmornica može prikupljati podvodne podatke, obrađivati ih i potom slijediti druge zadatke bez ljudske intervencije.
Suosnivač i direktor Bedrocka Anthony DiMare je rekao da je njegova tehnologija slična. Bedrockove podmornice su fantastična alternativa za velike brodove i tešku sonarsku opremu koja košta stotine hiljada dolara, a za rezultate je potrebna godina.
Umjesto toga će u misiju krenuti električne minijaturne podmornice koje koriste olakšani sonar i druge senzore te će slati prikupljene podatke na Berdockov servis baziran na cloudu, a tim podacima će se moći pristupiti odmah putem PC-a.
Električne podmornice su ekološki prihvatljive jer ih napajaju litij-jonske baterije. No, to ih ne ograničava ni na koji način jer mogu provoditi istraživanja na dubini od 300 metara.
Bedrock neće tražiti samo odgovarajuće lokacije za vjetrofarme, nego će svijetu ponuditi besplatnu i javno dostupnu mapu svjetskih okeana, 50 puta detaljniju od trenutno najbolje javno dostupne mape.