Autonomni dronovi bi mogli pomagati policiji New Yorka tokom potjera
Riječ je o kompaniji koja isporučuje dronove za vojne i komunalne svrhe, a sada radi na upotrebi bespilotnih letjelica u svrhu brzog odgovora u hitnim situacijama za potrebe američke policije.
Prije deset godina je Skydio započeo svoje putovanje kao kompanija koja proizvodi dronove namijenjene sportistima kako bi se mogli snimati iz zraka dok su u pokretu. Prije tri godine je kompanija napravila značajan zaokret u želji da počne služiti potrebama američke vojske. Nakon što je opslužvao klijente u komunalnom sektoru, Skydio je napravio određeni napredak te je postao sastavni dio policije New Yorka (NYPD).
Najnoviji dron koji je proizveo Skydio je nazvan X10, može letjeti brzinom od 72,4 km/h te posjeduje kameru sa 65x zumiranjem koja može "pročitati" registarske oznake vozila s udaljenosti od oko 250 metara. Infracrveni senzori omogućavaju dronu da prati ljude i objekte, kao i da autonomno leti u mraku.
Pored toga, X10 je opremljen s četiri prostora za teret, u koje se može smjestiti zvučnik ili reflektor, a sposoban je da prati vozilo s udaljenosti do pet kilometara. U slučaju kvara, dron se može sigurno spustiti pomoću padobrana.
Također, dron je dovoljno mali da stane u prtljažnik policijskog automobila, a policija vjeruje da čak može zamijeniti helikoptere jer dron polijeće samostalno kako bi istražio potencijalne pocnjave koje otkrije AI alat ShotSpotter. Dron podržava 5G mrežu koja omogućava pilotima da ih kontrolišu iz udaljenih objekata ili komandnih centara, a upravo to je ključni dio Skydiovog plana da stane u kraj automobilskim potjerama.
NYPD planira postaviti najmanje jedan dron u svaku od svojih 70 općina, a malo je toga što bi moglo spriječiti ovaj potez s obzirom na činjenicu da postoji vrlo malo propisa za upotrebu bespilotnih letjelica.
Američka Federalna administracija za avijaciju (FAA) provodi testove za upotrebu dronova u poslovima hitnih službi još od 2017. godine, a i dalje ništa ne sprečava njihovu upotrebu tokom osjetljivih događaja poput protesta, kao ni za potrebe nadzora.
Borci za građanske slobode zabrinuti su da će ova tehnologija "ciljati" manjinske skupine i tamnopute osobe, što i nije mnogo drugačije od nadzornih kamera postavljenih u gradu.
Njujorška policija je ranije koristila dronove kompanije Skydio za praćenje gužvi tokom događaja poput prazničnih vikenda i muzičkih festivala. Dronovi kojim se upravlja s centralne lokacije zahtijevaju odobrenje koje izdaje FAA za letove izvan vidnog polja. Skydio pomaže svojim klijentima da dobiju ta odobrenja.
Kompanija ističe da je protiv naoružavanja dronove, ali se nedavno povezala s Axonom, kompanijom koja dobavlja elektrošokova i druge tehnologije policijskim agencijama i koja se prošle godine "poigrala" s idejom da elektrošokove postavi na dronove. Ipak, od tog plana se odustalo, no Skydio razvija dronove koji će pomoći policijskim agencijama u prikupljanju dokaza i odgovoru na incidente.