Kompanija Alphabet Inc. je saopćila da će ova funkcija biti pokrenuta tokom ove godine u SAD-u, a zatim i u drugim državama kao dio obaveze da svojim uslugama pomogne u borbi protiv klimatskih promjena.
Ukoliko korisnici drugačije ne odluče, zadana ruta bit će ekološka, ukoliko u oba slučaja putovanja traju približno isto. Ako se desi da su alternative znatno brže od ekološke rute, u tom slučaju će Google Maps ponuditi i omogućiti korisnicima da uporede procijenjene emisije ugljika.
"Za otprilike polovinu ruta smo u mogućnosti pronaći ekološki prihvatljiviju opciju s minimalnim ili nikakvim vremenskim troškovima", kazao je Russell Dicker, direktor proizvoda u Googleu.
Google je istakao da izvodi relativne procjene emisija ispitivanjem različitih tipova vozila i cesta, oslanjajući se na uvide američke Nacionalne laboratorije za obnovljivu energiju (NLOE). Podaci o cesti dolaze iz automobila sa Street Viewom, kao i iz zraka i satelitskih snimaka.
Voditelj NLOE-ove grupe za mobilnost Jeff Gonder rekao je da je laboratorija, koja je razvila alat poznat kao FastE za procjenu potrošnje energije vozila, postigla dogovor ovog mjeseca kako bi od Googlea dobila sredstva i proučila tačnost svojih procjena.
Od juna Googleova aplikacija Maps počinje upozoravati vozače da putuju kroz zone s niskim emisijama u Njemačkoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Španiji i Velikoj Britaniji, u kojima su neka vozila zabranjena.
U narednim mjesecima korisnici aplikacije Maps moći će upoređivati prijevoz automobilom, biciklom, javnim prijevozom i druge mogućnosti putovanja na jednom mjestu, umjesto da samo biraju između različitih cesta, piše Reuters.