Veća sigurnost korisnika
0

Honor uvodi funkciju AI Deepfake Detection, bit će dostupna od aprila

Piše: D. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
U cilju pružanja dodatne sigurnosti svojim korisnicima, Honor je na sajmu IFA 2024 predstavio svoju AI Deepfake Detection tehnologiju, koja će biti dostupna od aprila ove godine.

Vještačka inteligencija (AI) donijela je revolucionarne inovacije, ali sa sobom nosi i nove izazove poput sve prisutnije pojave sofisticiranih deepfake sadržaja. Prema istraživanju Entrust Cybersecurity Instituta, tokom 2024. godine zabilježen je jedan deepfake napad svakih pet minuta, dok manipulisane slike, audio zapisi i video sadržaji postaju sve teži za prepoznavanje. Deloitteova Connected Consumer studija za 2024. godinu otkriva da čak 59 posto ispitanika ima poteškoće u razlikovanju sadržaja koji je kreirao čovjek od onog generisanog vještačkom inteligencijom.

Iako čak 84 posto onih koji su upoznati s generativnom AI tehnologijom vjeruje da bi takav sadržaj trebalo jasno označiti, Honor je prepoznao da su proaktivne mjere detekcije i industrijska saradnja ključni za snažnu zaštitu korisnika. U tom kontekstu, brojne organizacije, uključujući Content Provenance and Authenticity (C2PA), rade na razvoju tehničkih standarda za potvrdu izvora i historije digitalnih sadržaja, uključujući i one kreirane vještačkom inteligencijom.

Kako bi pružio dodatnu sigurnost korisnicima, Honor je na sajmu IFA 2024 predstavio svoju AI Deepfake Detection tehnologiju. Ova napredna funkcija koristi vještačku inteligenciju za analizu suptilnih neskladnosti nevidljivih ljudskom oku, poput sintetičkih nepravilnosti na nivou piksela, artefakata u obradi ivica, kontinuiteta između frejmova, kao i dosljednosti frizure i crta lica. U slučaju otkrivanja manipulisanog sadržaja, korisnik će odmah dobiti upozorenje, čime se smanjuje rizik od potencijalnih prevara. Industrijski lideri dijele mišljenje o važnosti proaktivnih mjera za zaštitu od deepfake prijetnji. Kako ističe Marco Kamiya, predstavnik UNIDO-a u Sub-regionalnoj kancelariji u Džakarti.

"U ovoj eri digitalizacije, bezbjednost privatnosti postala je ključni prioritet u našim svakodnevnim životima. Naši mobilni telefoni, kao uređaji koji neprestano prate naše aktivnosti, sadrže nevjerovatnu količinu ličnih podataka, od komunikacija i finansijskih informacija do trenutaka iz privatnog života. Korištenje AI Deepfake Detection tehnologije na mobilnim uređajima predstavlja moćno oružje protiv deepfake sadržaja, omogućavajući prepoznavanje suptilnih nedosljednosti koje ljudsko oko možda ne bi uočilo. Na ovaj način, pojedinci, mala i srednja preduzeća i industrije mogu uživati u pogodnostima digitalne komunikacije bez straha od curenja podataka i prevara", rekao je Kamiya.

Vezani članci