Iron Dome sistem je dospio na naslovnice tokom konflikta u Pojasu Gaze prošle godine kada je zaustavio više od 90 posto raketa ispaljenih na Izrael. Nakon uspješne integracije u sistem zračne odbrane, SAD su odlučile kupiti sistem od Izraela. Motivisana uspjehom sistema, Južna Koreja je također razvila nešto slično u svrhu odbrane od Sjeverne Koreje.
“Naval Iron Dome”: Successful C-Dome interception test aboard INS ‘Oz’ from the Sa’ar 6 ‘Magen’ Class Corvette constitutes the final stage of the naval interception system’s operationalization. pic.twitter.com/5n5iXkpm9y
— Ministry of Defense (@Israel_MOD) November 17, 2022
Nakon dokazane efikasnosti verzije zemlja - zrak, razvijena je i verzija za pomorske snage pod nazivom C-Dome.
Izraelsko ministarstvo odbrane i izraelska mornarica su saopćili da je napredna verzija Iron Dome sistema testirana na korveti Sa'ar 6 klase INS Oz prošlog mjeseca. Tokom testa su simulirane prijetnje s kojima će se sistem vjerovatno suočiti na moru. Testovi su obavljeni kod obale centralnog Izraela.
Iako Iron Dome ima fantastične rezultate u zračnoj odbrani, on se ipak smatra najnižim nivoom izraleskog sistema odbrane od projektila. Izrael razvija i laserski odbrambeni sistem pod nazivom Iron Beam.
Razvoj će potrajati još nekoliko godina, a Izrael će u međuvremenu koristiti sistem David's Sling, odnosno "Davidovu praćku" kao sistem srednjeg nivoa za obaranje projektila srednjeg dometa.
Također, posjeduje i Arrow sistem koji se koristi protiv dalekometnih balističkih projektila. Američki sistem Patriot se upotrebljava za odbranu od aviona.