Kineski akvarij naplaćuje 50 dolara posjetiocima za posmatranje robotske kit ajkule
Akvarij Xiaomeisha Sea World je nedavno otvoren s oko 6.000 živih morskih životinja, koje pripadaju 500 vrsta, no sve je to zasjenila ogromna "lažna kit ajkula".
Posjetioci su željeli vidjeti pravu ajkulu, no dočekao ih je robot. Mnogi su potpuno razočarani i ljuti zbog toga, dok su drugi najavili da će prijaviti akvarij.
S druge strane, ekspert Ric O'Barry se nada da će doći kraj držanju divljih životinja u akvarijima. Nakon što je lovio delfine za morske parkove šezdesetih, kasnije je postao glasan kritičar industrije te je osnovao neprofitnu organizaciju Dolphin Project.
Ipak, on ne smatra da je zamjena pravih životinja robotima rješenje problema te razumije ljutnju posjetioca.
"Ne želim obeshrabriti bilo koga da koristi robote, no ne vjerujem da će ih javnost prihvatiti. Oni su sjajni za filmove, no ne vjerujem da će neko platiti kako bi gledao mehaničkog kita ili delfina. Svi znaju da je to lažno", rekao je O'Barry.
Populacija kit ajkula je opala, a vrsta se smatra ugroženom te se nalazi na IUCN-ovom crvenom popisu. Ključne prijetnje uključuju bušenje nafte i plina, sudare s brodovima i lov zbog njihovih peraja. Lov na kit ajkule je sada zabranjen u Kini, a postoji i rastuća etička zabrinutost oko zatvaranja okeanskih divova u male rezervoare.
O'Barry smatra da je jedini način okončanja korištenja divljih životinja u svrhu zabave to da ljudi prestanu kupovati karte.