Riječ je o nefunkcionalnom kineskom komercijalnom satelitu za posmatranje Zemlje pod nazivom Superview 1-02, koji je poznat i kao GeoJing 1-02. Ovaj satelit je ušao u atmosferu Zemlje proteklog vikenda i to iznad New Orleansa, nakon čega je putovao sjeverno i kreirao spektakularan svjetlosni show vidljiv iz nekoliko država uključujući Mississippi, Arkansas i Missouri.
Gorući svemirski otpad se pojavio u vidu nekoliko vatrenih linija na noćnom nebu.
Satelit Superview 1-02 je lansiran u decembru 2016. godine i bio je jedan od prvih komercijalnih satelita visoke rezolucije za posmatranje Zemlje, koje je razvila Kina. Za lansiranje je iskorištena kineska raketa Long March 2D po nalogu kompanije SpaceView. Uz njega je u orbitu poslan još jedan sličan Superview satelit.
Međutim, satelit je postao neoperativan prije gotovo dvije godine, tako da je njegov ponovni ulazak u Zemljinu atmosferu bio neizbježan.
Lansiranje Superview 1 satelita nije prošlo u potpunosti kako je planirano. Sateliti su smješteni u eliptične orbite umjesto predviđene kružne orbite na visini od oko 530 kilometara. Uprkos početnom problemu, sateliti su postepeno uspjeli prilagoditi svoje orbite.
Masa ovih opservacijskih satelita iznosila je oko 560 kilograma. Bili su opremljeni naprednim kamerama koje su mogle snimati fotografije rezolucije oko 0,5 piksela. Kasnije je SpaceView lansirao još SuperView satelita kako bi uspostavio konstelaciju za snimanje Zemlje.
Satelit GeoJing 1-02 je putovao brzinom od 27.400 km/h kada je ušao u Zemljinu atmosferu. Njegovo raspadanje je izazvalo veliku pažnju na društvenim mrežama, gdje su objavljene brojne fotografije i snimci. Neki su vjerovali da je riječ o meteorskoj kiši, koja je također istog vikenda doživjela svoj vrhunac, što je dalo doprinos zabuni.
Satelit Superview 1-02 nije jedina kineska letjelica koja je sagorjela iznad SAD-a u novije vrijeme. Kineska raketa Long March 4B se raspala iznad Portorika u petak 20. decembra. Riječ je o raketi dugoj 44 metra, koja je lansirana 16. augusta iz Centra za lansiranje satelita Kichang u Kini. Ona je isporučila povjerljive Yaogan-43 satelite u orbitu, no u periodu od četiri mjeseca je gubila visinu i u konačnici sagorjela u atmosferi Zemlje.
Raspadanje satelita Superview naglašava rastuću zabrinutost zbog svemirskog otpada. Sve veći broj satelita se lansira u orbitu, tako da je ključno razviti strategije za upravljanje svemirskim otpadom, kako bi se spriječile opasnosti u budućnosti.