Skupljaju važne podatke
2

Modificirani dronovi pomažu naučnicima da bolje predvide erupcije vulkana

D. B.
Modificirani dronovi omogućavaju naučnicima da "zavire" u opasna vulkanska okna i bolje predvide erupcije.

Mount St. Helens, Vezuv, Krakatoa, historija je puna vulkanskih erupcija koje su iznenadile ljude i uzrokovale katastrofalnu štetu, no uz pomoć dronova međunarodnih tim naučnika iz SAD-a i sedamd rugih zemalja tvrde da su razvili sistem koji im omogućava da bolje predvide kada će aktivni vulkan eruptirati.

U maju 2020. godine tim iz projekta Above Project je putovao u Papuu Novu Gvineju kako bi posjetio vulkan Manam na ovom otoku. Sa sobom su ponijeli dronove poput DJI Phantoma koje su modificirali i opremili komponentama poput minijaturnih senzora za gasove i spektrometara. Sa sigurne udaljenosti većoj od 6 kilometara upravljali su dronovima u blizini aktivnih kratera na površini vulkana te su prikupljali uzorke i vršili mjerenja.

Ovi podaci su omogućili timu naučnika da izračunaju odnos sumpora i ugljendioksida koje vulkan ispušta, a upravo to je ključno kako bi se ustanovilo kolika je mogućnost za erupciju vulkana jer pomaže naučnicima da ustanove izvor vulkanske magme.

Podaci će pomoći naučnicima i da bolje razumiju kako vulkani doprinose globalnom karbonskom ciklusu, kao i da bolje razumiju klimatske promjene.

Ovo nije prvi put da naučnici koriste dronove kao sistem ranog upozorenja. Početkom ove godine je drugi tim naučnika razvio komunikacijski sistem u kojem mreža dronova upozorava na prirodne katastrofe.