Emotikon koji je najviše tweetovan ove godine je lice sa suzama radosnicama kako ga je prozvao Unicode. Nakon njega slijedi nasmijano lice sa srcem u očima emotikon koji plače. Situacija je, međutim, promjenjiva od države do države.
U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Velikoj Britaniji i Kanadi najzastupljeniji je tužni emotikon, dok Francuska i Italija slave ljubav. Kolumbija, Brazil i Argentina imaju slavljeniču reputaciju i slušanje muzike kada su u pitanju emotikoni.
Organizatori Dana emotikona imaju i svoj web site i pozivaju sviju da objave svoje omiljene emotikone i smajlije na Twitteru i drugim mrežama koristeći obavezno hashtag #WorldEmojiDay!
Emotikoni su dio japanske kulture i koriste se u pisanju poruka i na web stranicama. Prvi put su se pojavili 1998. ili 1999. godine, skoro 20. godina nakon smajlija, a kreatorom se smatra radnik NTT DoCoMo-a, Shgetaka Kurita.
Emoji, kako se izgovaraju na japanskom, danas su dio internacionalne kulture pisanja poruka, a posebno su popularizirani 2011. godine, kad ih je Apple uveo u svoje servise za razmjenu poruka, kao dio standardne "opreme". Preveden s japanskog Emoji bi bio piktogram, nastao od slova i znakova, koji se inače koriste.