On je tvorac čuvenog smileya koji je postao simbol sreće širom svijeta
My Modern Met piše da je klasični žuti smiley s velikim ovalnim očima i prepoznatljivim blagim osmijehom nastao 1963. godine u američkom gradu Worcesteru u Massachusettsu, a njegov tvorac je grafički dizajner Harvey Ball koji je od kompanije State Mutual Life Assurance Company dobio zadatak da kreira neki prizor koji će oraspoložiti njihove zaposlene i motivisati ih.
Ball je navodno proveo samo 10 minuta smišljajući nasmijano lice, a žutu pozadinu je izabrao jer je "sunčana i vedra" te je za taj postupak dobio 45 tadašnjih dolara.
Kompanije je odmah nakon toga odštampala njegov dizajn na raznim posterima i bedževima te ih podijelila zaposlenima kako bi ih raspoložila. Dizajn je veoma brzo stekao popularnost i počeli su se na tržištu pojavljivati razni proizvodi s prepoznatljivim smileyem poput majica, razglednica i privjesaka za ključeve.
Ni Ball, kao i ni pomenuta kompanija nisu patentirali čuveni dizajn pa ga je zbog toga mogao koristiti ko je želio.
Upravo zbog toga su se odvijale brojne borbe oko vlasništva, a prvi su dizajn zaštitili Bernard i Murray Spain 1970-ih godina, uz slogan "Have a Happy Day".
Prodali su više od 50 miliona proizvoda s njim u cilju vražanja optimizma Americi tokom Vijetnamskog rata. Naredne godine su na televiziji izjavili da su oni tvorci ovog dizajne.
Tada je i francuski novinar Franklin Loufrani osnovao kompaniju pod istim imenom The Smiley Company da bi iskoristio tu popularnost. Kompanija je i danas vlasnik prava na smileya u više od 100 zemalja svijeta.
Tokom 2001. godine, Charlie Ball (sin Harveyja Balla), osnovao je kompaniju World Smile Foundation, u želji da smileya iskoristi u nekomercijalne svrhe, odnosno, da učini nešto lijepo za ljude širom svijeta i oraspoloži ih baš onako kako je to i njegov otac učinio.
Danas smiley postoji u bezbroj varijanti i možemo ga pronaći na raznim proizvodima i zanimljiva je činjenica da je za sve zaslužan crtež za koji je trebalo samo 10 minuta.