Obavljena demonstracija
0

Operater zahvaljujući Raytheonovoj tehnologiji kontrolisao 130 dronova

D. B.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Raytheon je kompanija poznata po značajnim dostignućima, od akustične do kompjuterske tehnologije, a sada ima nešto novo.

Jedna od Raytheonovih tehnologija omogućava operateru da kontroliše stotine dronova u roju, a nedavno je demonstrirana u okviru programa OFFSET koji je organizovala agencija DARPA.

Kada je riječ o rojevima dronova, fokus je uvijek bio na tome kako ih zasutaviti ili oboriti. Od visokoenergetskih oružja do specijalnih dronova namijenjenih za rušenje drugih sličnih letjelica, vojske su spremne upotrijebiti sve kako bi zaustavile rojeve dronova prije nego naprave štetu. Raytheon ima vlastite mjere protiv dronova, ali je najnovija demonstracija pokazala kako držati u zraku roj dronova bez mnogo poteškoća.

Jedan operater je istovremeno upravljao sa 130 fizičkih i 30 virtuelnih dronova, kako u zatvorenom, tako i na otvorenom prostoru. Koristeći tehnologiju, jedan ili pak mala grupa operatera mogla bi kontrolisati veliki broj autonomnih letjelica ili kopnenih vozila i to nakon minimalne obuke.

Zanimljivo, tehnologija kontrole roja dronova ne koristi vrhunske kompjuterske uređaje ili senzore kao u slučaju nekih drugih sofisticiranih dronova, nego se oslanja na komercijalni hardver koji je jeftin i koji kombinuje softver kako bi omogućio autonomiju roja. Raytheon je također razvio i niz jednostavnih taktičkih blokova koji se mogu koristiti za kreiranje planova, a potom i ispunjavanje ciljeva misije.

Kreiran je modularni i decentralizirani pristup koji se može prilagođavati misijama i omogućiti dronovima da aktivno sarađuju na najefikasniji mogući način. Kada dobiju zadatak, dronovi mogu podijeliti zadatke između sebe uzimajući u obzir sposobnosti senzora kojim su opremljeni, identificirati nedostatke u misiji, a potom zajednički raditi na ispravljanju tih nedostataka.

Kako bi se poboljšala interakcija između ljudskog operatera i roja dronova, Raytheon je kreirao interfejs virtuelne stvarnosti koji kreira interaktivno virtuelno okruženje tokom misije. Korištenjem specijalnog govornog interfejsa, operater može brzo djelovati tokom misije čak i kada kontrolište više sistema istovremeno.