Prema studiji koja je objavljena u časopisu Nature Biotechnology, aparat povećava broj jetri spremnih za transplantaciju. Tako rastu i šanse za ozdravljenje pacijenata oboljelih od teških bolesti.
Zanimljivo je da stroj popravlja stanje organa, koji se zbog loših karakteristika ne presađuju. Ako se ostave u stroju nekoliko dana, mogu vratiti funkciju.
Aparat simulira funkcije ljudskog organizma, poput izbacivanja štetnih materija iz tijela, kruženja kisika i regulacije nivoa šećera. Temelji se na principima procesa perfuzije - ulijevanja ili ubrizgavanja određene tekućine u organ kroz sistem krvotoka.
Tokom eksperimenta korištene su jetre donora, koje prethodno nisu zadovoljile standarde za proces transplantacije. Poslije sedam dana u stroju vratile su svoju prirodnu funkciju, piše Newsweek.
"Grupa eminentnih hirurga, biologa i inženjera radila je tokom protekle četiri godine na razvoju jedinstvenog sistema perfuzije. Stroj će imati svoju primjenu prilikom liječenja najtežih bolesnika. Riječ je o pacijentima koji su zbog raka ili drugih teških bolesti ostali bez funkcije jetre. Sada imaju veće šanse za transplantaciju", objašnjava stručnjak sa Univerzitetske klinike u Cirihu Pierre-Alain Clavien.
La @UZH_en publica hoy en @nature, su nueva creación: la "Liver 4 life: long term perfusion machine" que ha logrado mantener vivos y metabólicamente activos, hígados para #trasplante, durante 7️⃣ DIAS‼ 🤯
— Alberto (@almagoch) January 14, 2020
Puede transformar el mundo de los trasplantes. #Cirugía #Cirujanos pic.twitter.com/aK4JnUN8T9
"Najveći izazov tokom našeg projekta bilo je uspostavljanje savršene komunikacije između ljekara i inženjera", kaže voditelj naučne studije Philipp Rudolf von Rohr.
Jetra je veliki crvenosmeđi organ koji se nalazi na desnoj strani abdomena. Sastoji se od dva glavna režnja, a njena primarna uloga je filtriranje krvi koja dolazi iz probavnog trakta. Ovaj organ čisti tijelo od otrova i stvara pojedine proteine.