Prije svega to su 3D štampači koji su posebno bili korisni tokom pandemije koronavirusa kada je bio narušen globalni lanac opskrbe. Između ostaloga, koristili su se za proizvodnju zaštitne opreme i testova na virus.
"Internet of things" ili mreža brojnih različitih predmeta povezanih internetom, a koja se može koristiti u različite svrhe. Primjera radi, kada je ugrožen transport može se iskoristiti za procijenu koliko će pošiljka kasniti ili za upravljanje robom u skladištu.
Autonomni roboti će vjerovatno revolucionarno promijeniti utovar i istovar na lukama. Trenutno je samo tri posto robnih terminala širom svijeta automatizirano.
Promijeni načina trgovine doprinijet će i 5G mreža koja će komunikaciju učiniti bržom i jednostavnijom. Omogućit će upravljanje procesima i izvršavanje različitih poslova, radnji, aktivnosti na distancu u realnom vremenu.
Blockchainom će se modernizirati procesi na carini i proces certifikacije. To će se odnositi i na pitanja osiguranja, intelektualnog vlasništva i mogućnosti praćenja toka isporuka roba i usluga.
Spomenute tehnologije su dio četvrte industrijske revolucije, ali koje će se morati primijeniti vrlo pažljivo. To znači da će se morati postepeno uvoditi, a da pri tome budu upotrebljive za sve kompanije, ukazali su iz WEF-a.