Detektuju metal u pijesku
11

Podvodni dronovi kreću u lov na morsko blago

D. B.
Kompanija SeaFarer je razvila dron koji može pronalaziti blago "skriveno" u morskom dnu.

Riječ je o podvodnom dronu SeaSearcher koji može detektovati i razlikovati različite tipove metala na dubini do 10 metara morskog dna i pri tome kreirati te prenositi 3D digitalnu mapu lokacije.

Prototip podvodnog drona SeaSearcher je inžinjer Tim Reynolds, direktor partnerske kompanije Wild Manta, a sada je u fazi testiranja nakon što je stigla dozvola Biroa za arheološka istraživanja na Floridi još 2014. godine za regiju južno od Cape Canaverala.

"Dobio sam dozvolu za istraživanje starih španskih i drugih tipova olupina duž obale Floride. Svi ti brojevi su pristajali u Havani, punili su se zlatom iz Novog svijeta te plovili preko okeana. Oluje su potopile mnoge od njih pa danas postoji više hiljada olupina. Problem je što nije bilo opreme koja će otkriti gdje se zlato i srebro nalaze pod pijeskom na dnu mora", izjavio je direktor kompanije Seafarer Kyle Kennedy.

Seafarer ima tri različite radne platforme, odnosno čamca s tri posade, kao i mali sidreni čamac. Tri radna čamca imaju iskusne posade uključujući najmanje četiri ronioca po čamcu. Seafarer ima i tri arheologa od kojih jedan posjeduje doktorat na Oxfordu, dok dvojica imaju više od 30 godina iskustva u industriji blaga.

"Impresionirani smo testovima na otvorenom, kao i testovima na lokaciji Melbourne Beach Area 2 Ring, gdje smo radili po dozvoli Odjela za historijske resurse Floride (DHR). SeaSearcher je baziran na AI algoritmima mašinskog učenja, što se više koristi, njegova baza se povećava. Što više uči, a u kombinaciji s treningom, njegove mogućnosti se povećavaju te se više fokusira na napore prema preciznoj arheologiji. Proces funkcioniše", kazao je Kennedy.

Seafarer je najavio konstrukciju druge generacije platforme SeaSearcher koja je fokusirana na dublju vodu i različita istraživanja. Poboljšani dizajn će omogućiti bolje razlikovanje metala i 3D sliku, a uz to će izgledati modernije i robusnije. Podvodni dron je dizajniran da radi autonomno, a može se vući iza čamca te raditi u područjima jake struje.

Također, podvodni dron integriše fotografije tla, sonar, precizni MEMS diferencijalni magnometar, snimke tla i razlikovanje metala na jednom uređaju. Senzori SeaSearchera šalju podatke na kontrolnu ploču koji se prikazuju ili ih obrađuju algoritmi za mašinsko učenje. Promjene će omogućiti sljedećoj generaciji SeaSearchera da "pokrije" više terena u kraćem vremenskom periodu dok prikazuje rezultate u realnom vremenu.