Policija u New Yorku testira dronove koji upozoravaju javnost u hitnim situacijama
U nedjelju je njujorški sistem za hitne obavijesti putem Twittera saopćio da će policija tog dana "sprovesti test sposobnosti za razmjenu javnih poruka na daljinu" nakon nekoliko sedmica jake kiše i rijetkih upozorenja na poplave koje utieču na grad.
Glasnogovornik policije je nešto kasnije istog dana potvrdio da su testiranja održana u Hook Creek Parku u Queensu uoči novih padavina koje se očekuju tokom ove sedmice, no nije otkrio detalje o rezultatima testa.
Primjera radi, dronovi mogu prenositi poruke širom kvartova kojim prijete poplave ili slične ekstremne vremenske neprilike te tako upozoriti stanovnike da ostanu u domovima i da potraže zaklon.
Odluka da se izbjegne pojam "dronovi" i zamijeni pojmom "audio predajnici" mogla bi biti namjerna jer bi test zapravo mogao predstavljati kršenje zakona koji se odnosi na nadzor javnosti. Ovaj zakon nalaže da policija zatraži komentar javnosti i objavi saopćenje o korištenju 90 dana prije korištenja nove nadzorne tehnologije. Međutim, pravila se ne odnose na svu tehnologiju u policijskom arsenalu zbog "rupe u zakonu" koja potencijalno dozvoljava policiji da odmah uvede nove alate označavajući ih kao "poboljšanja" širokih kategorija u okviru svojih postojećih tehnoloških politika kao što su "bespilotne letjelice" (UAS).
"Rupa u zakonu" je omogućila njujorškoj policiji da koristi robotskog psa pod nazivom Digidog bez pomenute najave 90 dana prije.
Dronovi opremljeni zvučnicima korišteni su u Šangaju u Kini i Madridu u Španiji tokom pandemije koronavirusa. Oni su prenosili poruke upozorenja za stanovništvo da se striktno drži mjera lockdowna. Dronovi su u Šangaju upozorili stanovnike da ne pjevaju sa svojih prozora, a grad je u patrolu poslao svog robotskog psa koji je "lutao" kvartovima.