Prva kineska višekratna raketa na kerozin srušila se tokom slijetanja
Riječ je o raketi Nebula-1, koja je tokom misije ispunila 10 od 11 ciljeva, no problemi su se dogodili u finalnoj fazi, odnosno tokom vertikalnog slijetanja, usljed čega se srušila.
Prema dostupnim informacijama, tri motora su se u početku aktivirala kako se i očekivalo te je raketa dostigla veliku visinu, potom je uslijedilo spuštanje kako je i planirano uz gašenje dva motora. Međutim, do komplikacija je došlo u fazi slijetanja na određenu lokaciju. Zakazao je mehanizam za slijetanje, zbog čega je raketa doslovno pala.
Na snimcima je prikazano otpadanje gornjeg dijela, kao i šteta od požara.
Inače, Nebula-1 je raketa sastavljena iz dvije faze, a promjer iznosi 3,35 metara. Koristi kombinaciju kerozina i tečnog kisika, a prva faza posjeduje devet Thunder-R1 motora s varijabilnim potiskom, koji su izrađeni pomoću 3D printera. Druga faza koristi samo jedan motor.
Ova konfiguracija omogućava raketi da isporuči do 2.000 kilograma tereta u nisku orbitu Zemlje, dok će buduća poboljšana verzija moći isporučiti 8.000 kilograma.
Eksperti iz industrije kažu da korištenje alternativnih goriva poput kerozina, metana i tečnog kisika može značajno smanjiti troškove i učiniti lansiranje raketa ekološki prihvatljivijim i efikasnijim.
Tokom prošle godine je nekoliko kineskih privatnih svemirskih kompanija testiralo različite dizajne letjelica, a namjera im je da odgovore na rastuću potražnju u kineskom komercijalnom svemirskom sektoru. Ove aktivnosti dolaze u vrijeme povećane konkurencije u uspostavljanju satelitskih konstelacija koje bi mogle biti rivali Starlinku kompanije SpaceX.
Deep Blue Aerospace istražuje uzrok eksplozije, a istovremeno radi i na razvoju još moćnije rakete Nebula-2, koja će imati kapacitet za transport 20.000 kilograma tereta u nisku Zemljinu orbitu.