Rolls-Royce od starih dijelova borbenih aviona pravi 3D printane komponente motora
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250207157.jpg?v=1)
Cilj inovativnog projekta reciklaže je da se dijelovi starog aviona Tornado pretvaraju u metalni prah, koji se potom koristi za 3D printanje koncepta malog motora Orpheus..
Orpheus je dio FCAS (Future Combat Air System) programa, a ovaj projekt pokazuje da tehnika ima potencijal da se koristi za sljedeću generaciju borbene zračne platforme Tempest.
"Tornado 2 Tempest je hrabar, uzbudljiv i inovativan projekt te demonstracija kako odlična saradnja između Ministarstva odbrane, industrije i malih te srednjih preduzeća može pružiti održiva i tehnološki napredna rješenja", rekao je zvaničnik Andrew Eady.
Ovaj projekt je uspješno pretvorio stare komponente u metalni prah za aditivnu proizvodnju, čime je demonstrirao održivi pristup odbrambenom inženjeringu.
Mnoga suvišna sredstva Ministarstva odbrane, uključujući pokvarene ili rezervne komponente, sadrže vrijedne metale poput titanija, aluminija i čelika visokog kvaliteta. Tim je istražio da li se ovi materijali mogu pretvoriti u prah, odnosno sirovinu za 3D printanje.
Ključne komponente poput kompresorskih lopatica motora s visokim sadržajem titanija, očišene su i pretvorene u prah, što je rezultiralo 3D printanim nosnim konusom i lopaticama kompresora. Rolls-Royce je ugradio u testni motor Orpheus te ga je uspješno testirao i potvrdio njegovu sigurnost i performanse.
Inicijativa naglašava održivost recikliranja strateških materijala nudeći potencijalne koristi za odbrambenu industriju Velike Britanije poboljšanjem pristupa ključnim materijalima te smanjenjem oslanjanja na nove sirovine.
Tim je pokazao i Digital Product Passport, koji prati porijeklo materijala i podatke o životnom ciklusu. Inovacija je predložena kako bi se poboljšale odluke dodjeli materijala i pomogla u sprečavanju korištenja krivotvorenih materijala.
Ovo rješenje ne samo da može smanjiti troškove i teret nabavke ključnih i visoko vrijednih metala, nego može proizvesti i komponente koje su lakše, čvršće i dugotrajnije od onih koje se prave tradicionalnim tehnikama kovanja, čime se dodatno unaprijeđuju održivost i efikasnost".
Porodica motora Orpheus dizajnirana je za buduće zračne borbene sisteme, a nudi skalabilnost, prilagodljivost i visoku efikasnost. Razvijena je s fokusom na brzu inovaciju, odlikuju je napredna turboventilatorska arhitektura, integrisana proizvodnja električne energije i ultra niski troškovi komponenti.
Koristeći Additive Layer Manufacturing (ALM) tehnologiju, Orpheus smanjuje složenost komponenti uz poboljšanje performansi, omogućavajući bržu proizvodnju i smanjenje troškova. Motor je dizajniran za modularnost, što omogućava bržu rekonfiguraciju za različite specifikacije u vojnoj avijaciji. Digitalni dizajn i proizvodni procesi dodatno pojednostavljuju razvoj i osiguravaju preciznost te skraćeno vrijeme do izlaska na tržište.