Rusi skočili iz aviona s visine od 10.500 metara, testirali novi komunikacijski sistem
Komercijalni skydiving je ograničen na visinu do nešto više od 4.000 metara, no Rusi su je više nego udvostručili. Iskočili su iz aviona Iljušin-76 na visini na kojoj obično lete komercijalni avioni, odnosno na mjestu gdje se susreću troposfera i stratosfera.
Watch l Three Russians set a world record for parachuting from the Earth’s stratosphere to the North Pole
— DD India (@DDIndialive) April 19, 2024
🔸This also served as a test of a new prototype communications system for use in the #Arctic.
🔸Mikhail Korniyenko, Alexander Lynnik and Denis Yefremov hurled themselves… pic.twitter.com/u3601heMBw
Skydiveri su se pripremali u toplotnim komorama pod pritiskom, a testni skok su izveli sa 6.000 metara. Oni su razmišljali o nošenju svemirskih odijela, no umjesto njih su izabrali fleksibilnu grijanu odjeću i masku za kisik. Prije skoka su udahnuli čisti kisik kako bi krv "očistili" od azota i tako izbjegli probleme tokom slobodnog pada. Slobodan pad na toj visini može izazvati dekompresijsku bolest. Također, azot može izazvati mjehuriće u tkivima zbog načina na koji tijelo razlaže azot i kisik na toj visini i pri pomenutoj brzini. Hemijska razgradnja se mijenja, a mjehurići azota mogu biti opasni po život. Rusi su se stoga riješili azota uobičajenom tehnikom, no ipak nisu mogli izbjeći ozebline.
Sletjeli su blizu ruske polarne baze Barneo, gdje su obavili drugi dio misije. Oni su testirali novi komunikacijski sistem tako što su napajali server generatorom na dizel te ostvarili satelitsku vezu koristeći opremu koju su prethodno ispustili na manju visinu. Riječ je o testu komunikacijskog sistema dizajniranog za Arktik, koji je još uvijek u eksperimentalnoj fazi.