Rusija lansirala novi radarski satelit koji bi mogla koristiti iznad Ukrajine
Prema izvještaju NASA-e, Rusija je 28. aprila lansirala novu vojnu svemirsku letjelicu u geostacionarnu orbitu pomoću rakete Angara 1.2, a navodno je riječ o vojnom radarskom satelitu koji bi mogao biti korišten iznad Ukrajine.
O novoj ruskoj misiji se malo zna, mogućnosti je nekoliko, a jedna od njih je napredni radar. Dosad je potvrđeno da je riječ o letjelici pod nazivom Kosmos 2555, a najvjerovatnije je riječ o radarskom satelitu razvijenom specijalno za rusku vojsku kako bi se koristio u trenutnom konfliktu s Ukrajinom. Iako nema zvanične potvrde, ovo je najvjerovatniji scenarij.
Nomenklatura odgovara onoj koja je korištena za dva 6U CubeSat satelita pod nazivom MKA-N1 i MKA-N2 koji su lansirani u julu 2017. godine pomoću rakete Soyuz. Ipak, ovi sateliti nikad nisu stigli u svoje orbite niti su ostvarili komunikaciju s kontrolom misije na tlu.
Nova misija je lansirana iz kosmodroma Plesetsk i prva je uspješna za raketu Angara 1.2. Riječ je raketi specijalno dizajniranog za isporuku tereta u nisu Zemljinu orbitu. Ova raketa može ponijeti maksimalno 3,8 tona tereta i mnogo je svestranija od rakete Angara A5 koja je korištena za većinu dosadašnjih Angara misija.
Lansiranje obavljeno 28. aprila jedno je od tri planirana za 2022. godinu. Naredno će biti obavljeno za Roscosmos, a posljednje treće je zapravo komercijalna misija za Južnu Koreju.
Raketa Angara-A5 će u julu odnijeti komunikacijski satelit Ekspress-AMU u geostacionarnu orbitu. Ovi sateliti su rutina te se lansiraju od oktobra 1994. godine.
Nakon toga slijedi lansiranje južnokorejskog radarskog satelita KOMPSAT-6 poznatog i kao Arirang-6.
Međutim, saradnje s Rusijom se otkazuju, tako da bi moglo doći do promjene plana lansiranja ili čak otkazivanja misije za Južnu Koreju.
Angara više neće letjeti do decembra 2023. godine kada je planirano prvo lansiranje ruske kapsule Oriol bez poade. To je test u sklopu programa čiji je cilj slanje ruskih kosmonauta na Mjesec.