
Razlog zabrane je zakon pod nazivom International Traffic in Arms Regulations (ITAR), koji zabranjuje lansiranje i najobičnijih widgeta proizvedenih u SAD-u pomoću kineskih raketa, a lansiranje rovera Rashid 2, koji koristi komponente američke proizvodnje, prekršilo bi taj zakon.
Ipak, to ne znači da Rashid 2 nikad neće stići na Mjesec, jer UAE ima opciju korištenja usluga autorizovanih partnera poput Japana i SpaceX-a, ali i opciju dobijanja licence. Kritičari pozivaju na izmjene ITAR restrikcija jer su zastarjele i značajno su utjecale na američku svemirsku industriju. Evropske kompanije izbjegavaju ITAR restrikcije tako što proizvode specijalne linije proizvoda koji ne koriste američke dijelove.
Profesor John Longsdon s Univerziteta George Washington kaže da postoje neki izuzeci za bliske američke saveznike. Međutim, u slučaju saradnje između UAE i Kine, potrebna je licenca za proizvodnju bilo koje američke tehnologije koja podliježe ITAR-u, a koju koristi Rashid 2 rover.
Licenca ili drugi dogovor bi objasnili kako će biti spriječeno da tehnologija završi u kineskim rukama. U suprotnom UAEA moraju dobiti dozvolu kojom se Kini dopušta pristup tehnologiji.
Razlog zabrinutosti SAD-a je mogućnost da Kinezi rastave i proučavaju dizajn rovera Rashid 2 kada stigne u Xichang uoči lansiranja.
SAD su učinile nešto slično u ranim danima "svemirskog rata". CIA e ukrala sovjetsku lunarnu sondu pod nazivom Luna 3 koja je bila izložena u Meksiku, nakon čega je vraćena polije djelomičnog rastavljanja i fotografisanja unutrašnjosti.
Planirana Chang'e 7 misija uključuje orbiter, lander, rover, "skakač" i satelit. Ponijet će desetak instrumenata koji će biti operativni najmanje osam godina, a cilj je postaviti put ka izgradnji međunarodne lunarne istraživačke stanice predvođene Kinom 2030-tih.
ITAR restrikcije su dovele do toga da Kina razvija svoju tehnologiju, a ako ne bude promjene zakona, proizvodi koji ne podliježu ITAR-u će se sve više proizvoditi u Evropi i UAE tako da će u konačnici svijet manje ovisiti o američkim svemirskim proizvodima.
ITAR je utjecao negativno na američke svemirske kompanije zbog čega je industrija pozvala na promjenu zakona i prilagođavanje aktuelnim tehnološkim trendovima.
ITAR je na snazi od 1976. godine i mnogi tvrde da više nije relevantan te da uzrokuje značajnu ekonomsku štetu američkoj svemirskoj industriji.