Starship je sačinen od gornje faze Ship 25 i Super Heavy prototipa Boester 9, koji čini prvu fazu. Nalazi se u postrojenju Starbase u Teksasu, odakle će biti lansiran u drugom pokušaju.
Musk je na društvenoj mreži X potvrdio da je sve spremno.
"Starship je spreman za lansiranje, čeka se dozvola Federalne administracije za avijaciju", naveo je on.
Starship is ready to launch, awaiting FAA license approval https://t.co/WjENkdudo9
— Elon Musk (@elonmusk) September 6, 2023
Starship je najmoćnija raketa na svijetu te je nadmašila i Space Launch System (SLS) američke svemirske agencije NASA-e, koja stvara ogroman potisak pri lansiranju zahvaljujući 33 Raptor raketna motora prve faze.
Također, Starship će postati prvi višekratni vertikalni sistem za lansiranje, a to će dramatično smanjiti troškove lansiranja te učiniti putovanja ljudi na Mars izvodivim. To je važan korak u ostvarenju Muskovih ambicija da čovječanstvo učini multiplanetarnom civilizacijom.
Starship visok 120 metara prvi put je lansiran 20. aprila, a iako je test završen eksplozijom na visini, SpaceX ga smatra uspješnim zbog velike količine prikupljenih podataka. Od tada je kompanija napravila više od hiljadu izmjena Starshipa, koje uključuju uvođenje toplotnog štita na vrhu Super Heavy prototioa, kako bi se omogućilo razdvajanje nakon lansiranja uprkos velikoj toploti.
Cilj drugog lansiranja je let u orbitu, gdje bi raketa obavila djelomičnu orbitu oko Zemlje prije nego padne u Pacifik blizu Havaja.
Ipak, SpaceX mora riješiti regulatorne prepreke, jer čeka dozvolu koju izdaje FAA. Također, grupa za zaštitu okoliša je tužila FAA nakon prvog lansiranja Starshipa, što bi moglo odgoditi lansiranje. Tokom prvog pokušaja je uništena lansirna rampa u Starbaseu te je nastao krater, a krhotine su završile na širokom području i daleko od mjesta lansiranja. Vjeruje se da je ovim nanesena šteta okolnim staništima životinja. Zbog toga je SpaceX konstruisao sistem za "potapanje vodom" koji bi trebao spriječiti slične probleme tokom budućih lansiranja.