Borba protiv štetočina
10

Studenti razvili autonomnog robota koji uništava invazivne insekte

D. B.
Tim studenata s Univerziteta Carnegie Mellon University, odnosno Instituta za robotiku, razvio je autonomnog robota pod nazivom TartanPest, koji može uništiti invazivnu vrstu insekata pod nazivom "spotted lanternflie", odnosno pjegava lanterna, koji uništavaju ekonomski važne usjeve.

Robot se sastoji od električnog traktora, robotske ruke i kompjuterskog vida, a zahvaljujući tome se može kretati poljima i šumama te otkrivati i uništavati jaja insekata koristeći rotirajuću četku postavljenu na krau ruke. Četkica se okreće kako bi izbacila jaja i uništila ih.

Jajne mase mogu sadržavati 30 do 50 jaja i često se nalaze na drveću, stijenama, vanjskom namještaju i zahrđalim metalnim površinama, a ako se efikasno ne zaustave, svake godine se rađa nova generacija štetočina.

"Trenutno je pjegava lanterna koncentrisana u istočnom dijelu zemlje, no očekuje se širenje. Investiranjem u rješenje ovog problema ćemo spriječiti visoke troškove u budućnosti", izjavila je istraživačica Carolyn Alex iz TartanPest tima.

TartanPest koristi robotsku ruku postavljenu u bazu električnog Amiga mikrotraktora, koji je proizvela kalifornijska robotska kompanija Farm-ng. Mašina koristi model dubokog učenja i AI set podataka kreiran pomoću 700 fotografija jajnih masa pomenutog insekta kako bi ih identificirala i uništila.

Pjegava lanterna se brzo i lako širi te se hrani raznim biljkama i plodovima uključujući grejp, jabuke, orahe i slično. Samo u Pennsylvaniji pravi štetu od 300 miliona dolara na godišnjem nivou.

Stoga bi se robot TartanPest mogao pokazati izuzetno korisnim za male farmere i širi sistem hrane. Autonomni robot bi mogao pomoći u raznim sferama uključujući smanjenje hemijskog zagađivanja usjeva, povećanje efikasnosti farmi i smanjenje troškova rada.

Vezani članci