Šveđani osmislili sistem za skladištenje smrtonosnog nuklearnog otpada za narednih 100.000 godina
Plan je izuzetno važan jer je nuklearna energija moćna forma energije koja omogućava proizvodnju čiste energije, međutim, otpad koji nastaje opasan pa je i to često razlog zbog kojeg nuklearna energija nije još popularnija. Procjenjuje se da postoji oko 370.000 tona potrošenog nuklearnog goriva u privremenim skladištima širom svijeta, a sada je švedska vlada odobrila plan kojim kompanija SBK može sigurno čuvati radioaktivni otpad u narednih 100.000 godina.
"Ovo je historijska odluka koja kompaniji SKB omogućava da odlaže nuklearni otpad koje su stvorile naše generacije. Odluka je dočekana raširenih ruku, a sada namjeravamo implementirati najveći švedski projekt za zaštitu okoline", izjavio je direktor kompanije SKB Johan Dasht.
SKB-ov ambiciozni projekt se razvija već 40 godina, a na njemu sarađuju eksperti s univerziteta, istraživačkih instituta i viših obrazovnih institucija iz Švedske i svijeta. Također, projekt je detaljno analizirala švedska agencija za sigurnost radijacije, kao i sud za zemljište i okolinu, a sve kako bi garantovala sigurnost za čovjeka i njegovo orkuženje.
Osim toga, novi projekt podrazumijeva izgradnju postrojenja i otvaranje 1.500 novih radnih mjesta. SKB sada čeka okončanje procesa licenciranja kako bi dobio sve potrebne dozvole. Nakon tog procesa će biti potrebno deset godina za izgradnju postrojenja.
Iako su Šveđani još 1980. godine izglasali napuštanje nuklearne energije, njihov stav se očigledno promijenio te se nuklearna energija sada smatra ključnim korakom u okončanju ovisnosti o fosilnim gorivima.