TikTok priznao da njegovi uposlenici mogu odlučiti šta će biti viralno
Ova informacija je dio Forbesovog izvještaja o "Heating" dugmetu TikToka, koje se može koristiti za stavljanje odabranih klipova u korisničke For You stranice, čime se povećava broj pregleda zaobilaženjem algoritma koji navodno pokreće TikTok iskustvo.
Glasnogovornik TikToka Jamie Favazza je za Forbes rekao da povećanje pregleda određenih klipova nije jedini razlog za "heating". TikTok će također "promovisati neke video zapise kako bi pomogao u diversifikaciji doživljaja sadržaja" (čitaj: pobrinite se da vaš feed nije u potpunosti sastavljen od jednog ili dva trenda).
Favazza je sugerisao da TikTok to ne radi često, nego da je riječ o samo 0,002 posto klipova u For You feedu. Međutim, prema internom dokumentu do kojeg je došao Forbes, riječ je zapravo o 1 do 2 posto ukupnih dnevnih pregleda videa.
"Promovisani" klipovi nemaju oznaku da ih je TikTok "boostao", za razliku od reklama i sponzoriranih postova, nego se pojavljuju kao i svi drugi klipovi koje bi algoritam odabrao za korisnike.
Vijest nije veliko iznenađenje jer se godinama špekuliše da je TikTok koristio obećanja i promovisani sadržaj da uvjeri političare i kompanije da koriste njegovu platformu. S druge strane, kompanije, a posebno one iz muzičke industrije, ne kriju da koriste platformu za promovisanje svojih brendova.
TikTok nije jedina društvena mreža koja neprirodno promoviše svoje klipove. Facebook je navodno prikazivao "prenapuhan" broj pregleda, ali to to nije odmah ispravio, a sve kako bi privukao oglašivače i medijske kompanije na svoju platformu. Na kraju je platio 40 miliona dolara za nagodbu nakon tužbe. Iako nije riječ o istom scenariju, TikTok klipovi imaju stvarne preglede, čak iako ne postaju viralni "organski", ali bi efekt mogao biti sličan jer ljudi pomisle da im na TikToku ide bolje nego je zapravo istina.
Također, to znači da TikTok bira pobjednike i gubitnike, tako da kreatori i brendovi mogu izgubiti mjesto na nečijoj For You stranici zbog nekog ko ima "bolji odnos s kompanijom". Forbes tvrdi da je bilo incidenata u kojima su uposlenici "grijali" sadržaj koji nisu trebali te da su tako promovisali klipove prijatelja, partnera i svoje lične.
Kreatori bi također mogli izgubiti interes za platformu ako njihovi klipovi imaju lošiji učinak u odnosu na one koji se "boostaju" budući da nedostatak transparentnosti TikToka oko "grijanja" otežava utvrđivanje koji su klipovi "organski" došli do vrha.
Ovaj izvještaj dolazi u trenutku kad se TikTok suočava s velikom konkurencijom platformi poput YouTubea, koji je nedavno počeo privlačiti kreatore dajući im dio prihoda od Shortsa, dok Instagram nastoji plaćati kreatorima za Reels. Međutim, i Instagram je priznao da je pretjerao s forsiranjem klipova.
TikTok ima fond za selektivne kreatore i vrlo ograničen model dijeljenja oglasa, što bi moglo dati prednost njegovim konkurentima.