Bit će veoma koristan
38

U orbiti Zemlje uspješno testiran toplotni štit LOFTID

D. B.
Američka svemirska agencija NASA uspješno je obavila demonstraciju svog toplotnog štita LOFTID.

LOFTID je lansiran u orbitu pomoću rakete Atlas V kompanije United Launch Alliance, nakon čega je uspješno otvoren (napuhan), a nakon testiranja je spušten u okean blizu Havaja. Kompletna misija je trajala oko dva sata.

Toplotni štit je lansiran pomenutom raketom uz njen glavni teret, a to je bio meteorološki satelit Joint Polar Satellite System (JPSS) koji je uspješno smješten u polarnu orbitu. Ovaj satelit će skupljati podatke o vremenu za Nacionalnu administraciju za okeane i atmosferu.

Ovo je bilo posljednje lansiranje rakete Atlas V iz baze Vandenberg u Kaliforniji jer se ULA priprema za prvo lansiranje rakete sljedeće generacije pod nazivom Vulcan.

Testiranje LOFTID-a će omogućiti budućim planetarnim misijama na Mars, a možda i u druge regije našeg solarnog sistema, da koriste kompaktan i savitljiv toplotni štit u odjeljku korisnog tereta koji se može rasklopiti prije nego letjelica uđe u atmosferu planete koju posjećuje.

Tokom prijenosa uživo je NASA-in zvaničnik rekao da će tehnologija korištena za razvoj LOFTID-a biti korisna i na Zemlji. Naučnici su zapravo koristili isti materijal za zaštitu od toplote u izgradnji prototipa toplinskog skloništa koje će biti korisno u borbi protiv šumskih požara.

LOFTID je obavio demonstraciju u orbiti na visini od 125 km, nakon čega se počeo spuštati te je ponovo ušao u atmosferu Zemlje, a na kraju završio u okeanu. Prema planu NASA-e, naredna faza je podizanje štita iz vode pomoću čamaca te transport na kopno. Snimač podataka je odbačen s LOFTID-a neposredno prije pada u okean te će i on biti vraćen na kopno.

LOFTID je dizajniran da izdrži temperature veće od 1.600 stepeni kojim je izložen prilikom ulaska u atmosferu. Napravljen je s tri sloja, odnosno vanjskog sloja od keramičkih vlakana koji održava integritet površine, srednjeg sloja izolatora koji sprečava prijenos toplote te unutrašnjeg sloja koji sprečava prodiranje vrućeg gasa do strukture koja se napuše kada je štit u funkciji.