Robot će praviti društvo Koichiju Wakati, kada ovaj postane prvi japanski komandant ISS-a. Mogućnosti robota i njegovog govora predstavljene su u Tokiju još u junu
Kirobo je rezultat saradnje marketinške agenciju Dentsu, Istraživačkog centra za naprednu nauku i tehnologiju Univerziteta u Tokiju, Robo Garage i Toyota Motor Corp.
"Rusija je prva otišla u svemir, Amerikanci su bili prvi na Mjesecu, a mi želimo da Japan prvi pošalje robota astronauta koji može komunicirati s ljudima", rekao je Yorichika Nishijima, Kirobov projekt menadžer.
Tomotaka Takahashi, čelnik Robo Garage i profesor Univerziteta u Tokiju, nada se da će roboti poput Kiroboa moći i pomagati astronautima u svemiru.
"Kada ljudi pomisle na robote u svemiru, odmah misle na one koji rade fizičke stvari. Ja mislim da nešto može ispasti i od fokusiranja na humanoidne robote i komunikaciju s njima", kaže Takahashi.
Budući da Kirobo ne radi nikakve fizičke zadatke, manji je od većine robota koji idu u svemir. Visok je oko 34 centimetra i težak oko jednog kilograma.