Da bi izbjegli zabranu
15

Vlasnici TikToka žele da Microsoft preuzme vlasništvo na američkom tržištu

A. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio oduzimanje popularne aplikacije TikTok od Kineza, a prema posljednjim informacijama kineska kompanija ByteDance u čijem je ona vlasništvu, ponudila je da se u potpunosti odrekne svog dijela vlasništva na američkom tržištu.
Russia Today piše da se ovakva odluka pojavila satima prije nego što bi stupila na snagu Trumpova zabrana korištenja ove aplikacije.

Kompanija ByteDance je u početku planirala zadržati manji udio u svojim prekomorskim djelovanjima, ali je taj prijedlog naišao na negodovanje Bijele kuće.

Kako je Trumpova administracije pojačala pritisak, ova kineska kompanija nije bila spremna izgubiti američko tržište s milionima korisnika te je u subotu sklopila novi dogovor, piše Russia Today pozivajući se na Reuters koji je za ovu informaciju saznao od povjerljivih izvora.

Prema tom novom dogovoru, kinseki vlasnici TikTok-a bi potpuno napustili vlasništvo nad njom na američkom tržištu, a njega bi preuzeo Microsoft, a u budućnosti bi i ostale američke kompanije mogle steći pravo na posjedovanje većinskog udjela.

Plan također podrazumijeva da bi američki tehnološki gigant Microsoft bio zadužen za zaštitu svih podataka američkih korisnika.

Microsoft i ByteDance za sada nisu zvanično komentarisali ove navode. Ranije je rečeno da napreduju razgovori ove američke korporacije s kineskim ByteDance-om, ali da detalji o potencijalnom sklopljenom poslu koji bi mogao iznositi milione dolara, nisu otkriveni.

Međutim, još nije jasno hoće li ovaj dogovor zapravo biti dovoljan da TikTok ne bude zabranjen u SAD-u. Nekoliko sati prije ovoga, Trump je kazao novinarima da nije isključena opcija zabrane.

"Kada je riječ o TikTok-u, zabranjujemo ga u SAD-u. Takva odluka bi mogla biti donesena po hitnom postupku", kazao je Trump.

Podsjećamo, američki senatori Richard Blumenthal i Josh Hawley jučer su poslali pismo Ministarstvu pravosuđa SAD-a sa zahtjevom da otvori istragu o aplikacijama TikTok i Zoom zbog "prijavljenih kršenja građanskih sloboda Amerikanaca" i " implikacija o kršenju nacionalne sigurnosti".

Ranije ovog mjeseca američki državni sekretar Mike Pompeo rekao je za Fox News da Trumpova administracija ozbiljno razmišlja o zabrani TikToka, a potom se pojavila informacija da bi TikTok mogli kupiti Amerikanci kako bi izbjegli zabranu aplikacije u SAD-u.