WhatsApp je tijekom prošle godine prijavio 12 propusta u sigurnosti, saopćila je Nacionalna baza ugroženosti podataka SAD-a. Ovaj izvještaj dublje doprinosi pitanju sigurnosti podataka ove aplikacije, uzevši u obzir nedavne navode da je saudijski princ Mohammed bin Salman hakirao telefon Jeffa Bezosa, osnivača i vlasnika korporacije Amazon.
Podaci Nacionalne baze ugroženosti podataka SAD-a dalje pokazuju da je od 12 propusta čak 7 "kritičnih". Ovime je stopa ugroženosti podataka skočila znatno u odnosu na prethodne godine, kada je WhatsApp prijavljivao jedan ili dva propusta u sigurnosti, prenosi Business Insider.
Kompanija Facebook, koja je kupila WhatsApp 2014., pokušava otkriti gdje je došlo do upada u operativni sustav Bezosovog uređaja.
Nick Clegg, potpredsjednik Facebooka zadužen za međunarodne poslove i komunikaciju, izjavio je za BBC prošli tjedan da hakiranje Bezosovog mobitela ne može biti greška WhatsAppa, jer je sustav korespondencije zaključan šifrom, što im onemogućuje pristupiti porukama.
Stručnjaci poput Marca Rogersa, potpredsjednika cyber sigurnosti u kompaniji Okta, koja se bavi izgradnjom softvera za skladištenje podataka i korisničke sigurnosti, smatraju da ovi propusti nisu novijeg datuma.
"To što su u 2019. pronašli propuste u sigurnosti, ne znači da su oni tek tada nastali. Mnogi od njih sigurno postoje odavno, a velika je vjerojatnost da ih je neko zloupotrebljavao", tvrdi Rogers.
On dodaje da tek sada čujemo za ugroženost podataka na WhatsAppu, jer je to u interesu nekome tko se i sam boji koliko daleko se otišlo sa zloupotrebom.