Udruženje "Eko Mreža" radi prvo ikada zabilježeno istraživanje gljiva na Majevici
Nakon završetka realizacije projekta istraživanja ornitofaune planine Majevice u 2023. godini, Udruženje građana "Eko Mreža“ iz Srebrenika, u junu 2024. godine počelo je sa implementacijom projekta pod nazivom "Analiza, inventarizacija i kartiranje flore, faune i fungija riječnih tokova planine Majevice s ciljem potencijalne zaštite dijelova planine Majevice - faza II", čiji je cilj, osim analize i inventarizacije flore, staništa, herpetofaune i fungija riječnih tokova planine Majevice, a u cilju potencijalne zaštite navedenih lokalteta prema IUCN utvrđenoj kategorizaciji.
Kroz studiju će se identificirati, pored prirodnih, i privredno važna geografska područja kako bi se pronašla adekvatna rješenja za ostvarenje ravnoteže između efikasnog očuvanja prirode i daljeg generisanja ekonomske dobiti u cilju održivog razvoja (npr. održivo šumarstvo, održiva poljoprivredna proizvodnja, eko-turizam, razvoj herbalnog sektora, birdwatching i sl.).
U periodu od 2018. godine do danas, Udruženje građana "Eko Mreža“ realiziralo je veliki broj projekata koji su za cilj imali promociju naučno-istraživačkog rada sa konkretnim rezultatima o trenutnom stanju flore, staništa i faune (ornitofauna i divljač), te promociju planine Majevice i Starog grada Srebrenika kao prirodnih i turističkih potencijala za razvoj ekoturizma.
Kroz kontinuirano kvalitetno djelovanje i rad, ostvarena je i kvalitetna saradnja sa akademskom zajednicom, donosiocima odluka, kao i drugim udruženjima na području Sjeveroistočne Bosne i šire.
Efekti projekta se ogledaju kroz doprinos u prikupljanju najnovijih podataka za NATURU 2000 mrežu u BiH, kao i novijih podataka o stanju biodiverziteta na entitetskom i državnom nivou, doprinos u dopunjavanju online baze podataka o istraživanjima u skladu sa NATURA 2000 preporukama za Federaciju BiH (Federalno ministarstvo okoliša i turizma), doprinos u konkretnim koracima i ispunjavanju uslova u konzervaciji dijela planine Majevice, a samim tim i povećanju broja zaštićenih područja prema IUCN kategorizaciji, a u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode FBIH.
U realizaciju navedenog projekta uključeni su eksperti sa dugogodišnjim iskustvom terenskih istraživanja iz različitih oblasti biologije; oblast istraživanja flore i staništa Nermina Sarajlić, oblast istraživanja herpetofaune Avdul Adrović i Eldar Tanović, oblast istraživanja gljiva Nihad Omerović, kartiranje mr.dipl.ing.šumarstva Adnan Medić i pripremna istraživanja i planove upravljanja Marlena Ćukteraš.
Projekt koordinator na projektu je Aldin Hodžić, dok je projekt asistent i saradnik za oblast flore Mensur Zukić.
Projekat sufinansira Fond za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine, uz podršku Grada Srebrenika.