Treninzi u FIS-u
217

Djevojke uzvraćaju udarac: Kako je bokserski klub u Sarajevu odlučio odgovoriti nasilnicima

Klix.ba
Bokserski klub "Zlatni ljiljani" u Sarajevu je nedavno pokrenuo akciju "Djevojke uzvraćaju udarac" s ciljem promovisanja učešća žena u boksu i program samoodbrane koji je tim pokrenuo kako bi dao svoj doprinos borbi protiv nasilja nad ženama.

Na njihovom redovnom treningu u Centru za sport i rekreaciju (FIS) razgovarali smo o važnosti uključivanja djevojaka u ovakve programe, ali i odgovoru klubova koji se bave ovim i drugim borilačkim sportovima na nasilje u društvu.

Olimpijski boks je sport koji ima dugogodišnju tradiciju u Bosni i Hercegovini, a uspio je preživjeti i razne talase modernih borilačkih vještina. U poznatoj Fisovoj sali dočekuju nas braća Pašić, Dženan i Adnan, sinovi bokserske legende Hajrudina Pašića, i Vahid Sofić Tajče, čuveni bokserski trener.

Treninzi se održavaju svakog ponedjeljak, srijede i petka od 19:00 sati
Treninzi se održavaju svakog ponedjeljak, srijede i petka od 19:00 sati

Na njihovim redovnim treninzima zajedno treniraju djevojke i momci svih uzrasta, a među njima su i brojni omladinski šampioni Bosne i Hercegovine. No, da priča nije uvijek samo o takmičenjima i pobjedama, govori i to da su u klubu odlučni da se posvete omasovljenju ovog sporta i većem učešću rekreativaca, te onih koji se kroz njega žele posvetiti jačanju svoje kondicije i samopouzdanja.

"Pokrenuli smo akciju 'Djevojke uzvraćaju udarac' jer mislimo da je boks na neki način nepravedno zapostavljen u nekoj listi potencijalnih izbora sportova kod djevojaka, ali i iz razloga potrebe većeg podsticanja djevojaka da se uključe. Nekada su se bokserski klubovi zatvarali i fokusirali na muške takmičare, ali mi smo sve predrasude po tom pitanju razbili i odlučili smo napraviti jedan iskorak. Nije vijest i ne treba da bude vijest da djevojke treniraju borilačke sportove, ali imam osjećaj da živimo u društvu u kojem to morate promovisati kako biste pokazali da je to moguće i privukli neke nove", poručuje nam Adnan, jedan od trenera i predsjednik Upravnog odbora Bokserskog kluba "Zlatni ljiljani".

Jasmina Destanović ima 18 godina, a boks trenira od septembra. Zajedno sa svojim muškim kolegama prati vježbe sparinga i zagrijavanja, a poručuje da je ovaj sport odličan za sticanje kondicije, ali i da je možda i značajniji doprinos treniranja samoj psihi.

Na njihovim redovnim treninzima zajedno treniraju djevojke i momci svih uzrasta
Na njihovim redovnim treninzima zajedno treniraju djevojke i momci svih uzrasta

"Samopouzdanje mi je poraslo od kada sam počela sa treninzima. Na startu sam mislila da će mi biti problem što su većina muškarci na treningu, ali imamo sjajan tim u kojem se svi poštuju i uvažavaju, te se ne prave razlike. Kroz nekoliko mjeseci i ovo trenutno što klub radi se pokazuje da je ovo odlična prilika i za djevojke. Trening doprinosi mentalnom stanju i kondiciji. Poslije pet mjeseci shvatite da ovakvi treninzi mogu zamijeniti teretanu i druge vrste treninga. Ljudi se uvijek iznenade kada im ispričate da trenirate boks, dobijete neki čudan izraz lica i slično, jer nemaju priliku da se upoznaju i sa programom treninga. Međutim, bavljenje ovakvim sportom vam daje neki osjećaj sigurnosti", poručuje Jasmina.

Nakon što je konačno razgovor o nasilju nad ženama dobio važno mjesto u javnom diskursu, sve se više radi na osnaživanju žena u reakciji na vršnjačko nasilje, pa i na verbalne uvrede, koje su i dalje, nažalost, dijelom uobičajnih ponašanja – posebno u srednjim školama.

"Nasilnik je uvijek kriv, počinitelj je uvijek kriv, a nikada žrtva. To je ono o čemu mi razgovaramo i u klubu, sa svim našim članovima. Ne želimo propagirati samoodbranu kao nešto što je nužno svakoj osobi jer bi to značilo da je problem u onome ko se ne zna ili ne može odbraniti. Ali ono čemu svakako učimo i naše djevojke i momke jeste veće saosjećanje za slabijeg, bez obzira na spol, veću spremnost da pomognu onome u nevolji i da reaguju na nasilnike. Zbog toga nam je izuzetno važno da djevojke prepoznaju naš klub kao sigurno mjesto za trening i mjesto gdje smo svi jedna velika porodica", zaključuje Adnan.

Rijalda Bašović se također vratila treninzima nakon pauze. Poručuje da se djevojke i dalje suočavaju sa zadirkivanjem i nasilničkim ponašanjem u društvu, te da im bavljenje ovom vrstom sporta omogućava da imaju borbeniji stav i veći otpor generalno prema vršnjačkom i drugim oblicima nasilja.

"Mnogi pitaju otkud borilačke vještine. To nam je u porodici i genima, većina rođaka su tu. Na boksu se može osnažiti tijelo, ima tu dosta kondicije i snage. Djevojke dobiju borbeni stav, nekako su spremnije na sve s čime se susrećete na ulici. Prozivke se dešavaju i vrijeđanja. I kako imamo sve više razgovora o nasilju i svemu što se dešava, nekako mi je važno da imaš u glavi da razmišljaš o otporu tome. Najteže je doći prvi put na trening, i sada se ovdje okupljamo. Kada se jednom vrata otvore i počne se okupljati više djevojaka, što je i cilj ove akcije, vjerujem da ćemo i mi svojim radom i treninzima doprinijeti da se neke predrasude o boksu i općenito – o ženama u sportu, konačno slome", zaključuje

Rialda.

Treninzi se održavaju svakog ponedjeljak, srijede i petka od 19:00 sati, a Rialda i Jasmina iz naše priče pozivaju sve zainteresovane djevojke da probaju boks i vide šta im trening program u ovom sportu može ponuditi u odnosu na druge vrste rekreacije.