Istovremeno, predstavnici taekwondo reprezentacije BiH osvajali su medalje na najprestižnijim takmičenjima u svim kategorijama pa su na Evropskom prvenstvu za kadete u Sarajevu naši predstavnici osvojili osam medalja, od čega četiri u muškoj i četiri u ženskoj kategoriji. Na prvenstvu za juniore Nadina Mehmedović je osvojila srebrenu medalju, dok je Ilija Jukić osvojio bronzu. Na izborima za sportiste godine u brojnim izborima najbrojniji su bili predstavnici taekwondo sporta.
Među svim borcima posebno se istakao Nedžad Husić koji je postao jedan od najboljih na svijetu u ovom sportu. Perspektivni borac Taekwondo kluba Novi Grad je nakon osvajanja medalja u mlađim kategorijama postao prvak Evrope do 21. godine te dva puta zaredom viceprvak u seniorskoj kategoriji. Kroz kvalifikacije je ostvario plasman na Olimpijske Igre u Tokiju i ostvario najbolji rezultat u historiji BiH osvajanjem petog mjesta. Više puta proglašavan je najboljim sportistom države u raznim izborima.
Taekwondo savez okupio je mladi tim ljudi na čijem čelu je Samir Šarić, a ovaj savez je kroz projekat IOC i Olimpijskog komiteta BiH počeo projekt "Razvoja državne sportske strukture". U strategiji razvoja taekwondo sporta planirana je i izgradnja Nacionalnog taekwondo centra koji bi kroz naredne olimpijske cikluse trebao služiti kao baza za buduće osvajače velikih medalja, među kojima bi se trebala naći i ona koja nedostaje Bosni i Hercegovini - olimpijska. Dva centra bit će izgrađena u Livnu i RS-u. Izgradnja centra u Livnu je već počela.
Najveći taekwondo centar trebao bi biti u Sarajevu, a Općina Novi Grad je za ovu namjenu ustupili objekat u "Centru Safet Zajko" koji bi trebao biti dati na višegodišnje korištenje Taekwondo savezu BiH.
Taekwondo savez je za namjene izgradnje taekwondo centara iz vlastitih sredstava izdvojio 150.000 KM. Ostatak novca očekuju od svih nivoa vlasti.
"Bosna i Hercegovina kao država do sada nije izdvajala velika sredstva za izgradnju sportske infrastrukture. Shodno tome Taekwondo savez BiH napravio je strategiju razvoja taekwondo sporta za naredna četiri olimpijska ciklusa. Jednim dijelom strategije zamišljeno je da se investira u adaptaciju objekata. Tom investicijom naš sport bi dobio vrhunski centar na korištenje četiri olimpijska ciklusa, a konačan cilj bio bi osvajanje prve olimpijske medalje za BiH u navedenom periodu. Pored navedenih sredstava koja su izdvojena za centre u Livnu i Sarajevu neophodno je još oko 700.000 KM, a očekujemo podršku svih nivoa vlasti u BiH", istakao je Šarić.
Iz Kantona Sarajeva su nas informisali da su obaviješteni o projektu te da će više informacija o svemu imati nakon dodatnih sastanaka s predlagačima projekta. Odgovor od federalnog nivoa vlasti nismo dobili do zaključenja ovog teksta, a nakon svih ovih odgovora znat ćemo koliko smo zaista blizu dobijanja Nacionalnog taekwondo centra u glavnom gradu BiH.