Intervju za Klix.ba
575

Nedžad Husić, najuspješniji bh. olimpijac: Došao sam do izvora, a nisam se napio vode

K. H.
Nedžad Husić se taekwondoom se počeo baviti s tri godine
Nedžad Husić se taekwondoom se počeo baviti s tri godine
Bh. taekwondoista Nedžad Husić ostvario je historijski rezultat na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojivši peto mjesto te je tim nadmašio imenjaka Fazliju, koji je daleke 2000. godine bio šesti u streljaštvu. U razgovoru za portal Klix.ba ispričao je kako sada gleda na svoj nastup u Japanu.
Husić je samim plasmanom u polufinale ostvario najbolji rezultat u historiji BiH na Olimpijskim igrama, a svakako da je to i velika stvar za ovog sportistu koji trenutno ima samo 19 godina. On je poražen u borbi za bronzu protiv turskog predstavnika Hakana Recbera, te je na kraju takmičenje okončao na diobi pete pozicije.

Kaže kako je odmah nakon povratka iz Tokija nastavio s trenažnim procesom te da nije bilo previše vremena za odmor. Ističe da rezultat nije bio onakav kako je očekivao te mu se izuzetno teško bilo pomiriti s činjenicom da je propustio šansu da u BiH donese prvu medalju u historiji.

"Emocije su se slegle, prošlo je desetak dana od povratka iz Tokija i čim sam došao, nastavio sam s trenažnim procesom i mislim da je to najbolji način da 'zaboravim' na rezultat u Tokiju. Rezultat je mogao biti savršen, ali nije ispalo onako kako je moglo, no bilo kako bilo, idemo dalje. Naravno da ostaje žal za neosvojenom medaljom, došao sam do izvora, a nisam se napio vode. Uvijek će ostati ta žal...", rekao je Nedžad na početku razgovora i nastavio:

"S druge strane, to je najbolji rezultat BiH na Olimpijskim igrama, ali meni je upravo zbog toga najviše krivo. Ja nisam toliko izgubio koliko je naša država izgubila time što nisam osvojio medalju. Ja sam dobio poene, dobio sam iskustvo više, ali je jako teško dočarati koliko mi je teško što smo na ovaj način ostali bez medalje."

Nema vremena za pauzu

Dodaje kako nema vremena za pauzu i da je se već uveliko sprema za nastup na Evropskom prvenstvu do 21 godine.

"Treninzi su nastavljeni, nema vremena za pauzu. Slijedi mi Evropsko prvenstvo do 21 godine, a iako se već osjećam spremno, u fokusu će biti završene pripreme kako bi na što bolji način predstavio sebe i svoju državu", kaže Husić.

Također je istakao da je iskustvo iz Tokija nezaboravno i da već sada želi prenijeti svoje znanje i iskustvo na mlađe generacije te da se ovo takmičenje ne može porediti s evropskim i svjetskim prvenstvima.

"Olimpijske igre u Tokiju su nezaboravno iskustvo i jedan potpuno drugi svijet u odnosu na druga takmičenja. Čak mogu reći i da nije ni blizu evropskih i svjetskih prvenstava, a iako mi je ovo bila prva olimpijada, već sada imam želju da svoje iskustvo prenesem na neke mlađe takmičare. Ja sam prvi iz svog sporta koji je nastupio na Olimpijskim igrama, a u budućnosti bih volio da bude puno više ambicioznih sportista koji žele doći do jednog takvog takmičenja", naglašava Husić.

Posebno je podvukao to da je svakodnevno učio i gledao druge takmičare kako se ponašaju i šta rade uoči svojih nastupa, a otkrio nam je i jedan zanimljiv detalj iz dvorane u kojoj su se borbe održavale.

Učio od drugih

"Iskren da budem, iskoristio sam svaki trenutak i svaki oblik zapažanja da vidim kako se drugi sportisti ponašaju i funkcionišu na dan takmičenja. Zanimalo me čime se bave i šta rade, želio sam to naučiti kako bih već na narednim igrama to mogao primjeniti. Dat ću vam samo jedan primjer, banalan je, ali igrao je veliku ulogu. U Tokiju su bile ogromne vrućine, ali dvorana je bila klimatizirana i potrebno je ponijeti dodatnu odjeću i stvari koje pomažu sportistima da zadrže temperaturu, što ja nisam znao i nakon kratkog vremena sam se ohladio, iako sam u dvoranu došao zagrijan. Svakako da takve stvari mogu napraviti veliki problem za jednog sportistu", otkriva Nedžad.

Vrijeme u Tokiju je provodio družeći se s članovima bh. olimpijskog tima.

"Svi smo bili smješteni u jednom nizu zgrada, družili smo se koliko god smo mogli, a s obzirom na to da su svi imali različito vrijeme odlaska na treninge i obroke. Bez obzira na to, kad god smo imali vremena družili smo se i pričali o sportu i drugim zanimljivim stvarima", kaže Husić i nastavlja:

"Naravno da su mi svi čestitali, još su me i dočekali kada sam se vratio s takmičenja. Izdržao sam nekako da ne pustim suzu, ali opet mi je bilo krivo što sam toliko ljudi obradovao, a na kraju nisam ostvario uspjeh koji sam želio..."

Za kraj dodaje da ne žali ni zbog čega u Tokiju te se zahvalio svim članovima bh. olimpijskog tima te javnosti na velikoj podršci.

"Iskreno, ne žalim ni zbog čega. Dao sam svoj maksimum, a opet kažem da mi je jedino žao što država Bosna i Hercegovina nije dobila medalju. Bilo kako bilo, moj motiv je od povratka iz Tokija još veći, znam da sada slijede brojna velika takmičenja i samo sam fokusiran na trening i ono što me u budućnosti očekuje. Koristim ovu priliku i da čestitam i zahvalim se svim kolegama iz bh. olimpijskog tima na sjajnom iskustvu te pomoći i podršci koju sam nesebično dobijao", završio je Nedžad.

Ko je Nedžad Husić?

Husić je na nedavno održanom Evropskom taekwondo prvenstvu u Sofiji osvojio srebrenu medalju, a član je Teakwondo kluba Novi Grad, te je višestruki državni prvak BiH.

Inače, Nedžad je rođen u Sarajevu 15. septembra 2001. godine, a pored titule evropskog viceprvaka u seniorskoj konkurenciji, također je osvajao srebro na Evropskom prvenstvu za takmičare do 21 godine (Švedska 2019.), te je bio bronzani na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Tunisu 2018 godine, kao i na juniorskom šampionatu Evrope na Kipru 2017. godine.

Pored navedenih uspjeha, osvojio je i brojne medalje na međunarodnim takmičenjima među kojima se izdvaja i zlatna juniroska medalja sa President Cupa (Solun 2018.) i srebrena seniorska medalja na G1 turniru Galeb Open (Srbija 2019.).

Nedžad Husić je olimpijsku A normu ostvario na kvalifikacionom turniru u Sofiji, 8. maja ove godine, a također je nosilac crnog pojasa 3. dan. Taekwondoom se počeo baviti s tri godine, te je od samih početaka pokazivao veliki potencijal.