Emotivno sjećanje na Mirzu Delibašića: Naša najveća rak-rana je što nije upoznao unuke
"Dvadeset je godina kako Mirze više nema i koliko god čovjek imao tu rutinu da o tome govori kad o njemu priča na ovom mjestu, malo te glasne žice titraju...", rekao je, između ostalog, Mirzin sin Danko i nastavio:
"Izuzetno je teško i poslije 20 godina prihvatiti da Mirze nema, a pogotovo kad ima toliko unuka koje nije ni upoznao. To je nekako najveća naša rak-rana i to je ono što bismo voljeli da je drugačije. U svakom slučaju, hvala vam što ste danas ovdje i što ga se sjećate zajedno s nama."
Dokumentarni film "Shooting for Mirza", koji govori o legendarnom bh. košarkašu i njegovoj porodici, nedavno je nagrađen na 58. Film Festivalu u Gijonu, u Španiji.
Dokumentarac je dobio nagradu RTPA za najbolji dokumentarac festivala, a ranije je prikazan u Albaceteu, Valladolidu i na Festivalu Zinebi.
Film govori o Kinđetovoj ostavštini i podsjeća zašto ga nikad nećemo zaboraviti.
Mirza Delibašić je rođen 9. januara 1954. godine u Tuzli. Blistavu sportsku karijeru počeo je 1968. godine, kada je postao pionirski prvak BiH u tenisu.
Reket je ubrzo zamijenio košarkaškom loptom u tuzlanskoj Slobodi, da bi 1972. godine prešao u Bosnu. Za Studente je odigrao gotovo 700 utakmica i postigao približno 14.000 koševa.
Bio je prvak Jugoslavije (1978. i 1980.), klupski prvak Evrope 1979. godine, a s reprezentacijom bivše države osvojio je sve moguće trofeje. Dva puta je bio šampion Starog kontinenta (1977. i 1979.), prvak svijeta 1978. godine i olimpijski pobjednik 1980. godine. Za najboljeg košarkaša SFRJ proglašen je 1980. godine.
Dres Jugoslavije obukao je 176 puta i postigao 1.759 poena. Četiri je puta biran za najboljeg sportistu Bosne i Hercegovine, a 2000. godine proglašen je najboljim sportistom svih vremena u našoj zemlji. Bio je selektor košarkaške reprezentacije BiH koja je 1993. godine na Evropskom prvenstvu osvojila osmo mjesto.
Za samo dvije godine u Real Madridu Mirza Delibašić je svojim igračkim i ljudskim kvalitetima osvojio toliko prijatelja da nikada neće biti zaboravljen, a njegov nekadašnji saigrač Juan Antonio Corbalán napisao je knjigu "Razgovori s Mirzom".