3. kolo Eura
26

Austrija senzacionalno osvojila grupu D, u osminu finala Eura prošli i Francuska i Nizozemska

E. B.
Nogometna reprezentacija Austrije je napravila veliku senzaciju i okončala grupu D Eura na prvom mjestu.

U posljednje kolo čak tri selekcije su ušle sa šansama da okončaju na prvom mjestu grupe D, a na kraju je to pošlo za rukom Austrijancima koji su pobijedili Nizozemsku rezultatom 3:2.

Austrija je u Berlinu pobijedila Nizozemsku rezultatom 3:2, a vodeći pogodak na tom susretu je postignut je već u 6. minuti susreta kada je Prass ubacio s lijeve strane, Malen je uklizao i pokušao izbiti loptu u korner, no ona je završila iza leđa Verbruggena.

U 47. minuti Nizozemci su izjednačili kada je Simons asistirao Gakpu koji je pogodio Pentzovu mrežu za 1:1. U 59. minuti Austrijanci su stigli do novog vodstva kada je Schmid pogodio na Grillitschevu asistenciju, a u 75. minuti Depay je ponovo poravnao rezultat.

Gol vrijedan tri boda je postigao Sabitzer u 80. minuti susreta kojim su Austrijanci grupu D završili na prvom mjestu.

Drugo mjesto na kraju su zauzeli Francuzi koji su kiksali u Dortmundu protiv već otpisane Poljske rezultatom 1:1. Mbappe je iz svog petog šuta na susretu matirao Skorupskog. Desilo se to u 56. minuti susreta, a kapiten Francuske je do gola stigao iz penala kojeg je izborio Dembele.

No, u 79. minuti Lewandowski je iz penala postavio konačnih 1:1, što je značilo da Francuzi u osminu finala idu s drugog mjesta. U nokaut fazu prošla je i trećeplasirana Nizozemska, dok je Euro za Poljake okončan.

Rezultati i strijelci:

Francuska - Poljska 1:1 (Mbappe penal 56' - Lewandowski 79')

Nizozemska - Austrija 2:3 (Gakpo 47', Depay 75' - Malen autogol 6', Schmid 59', Sabitzer 81')

Rasplet grupe D na Euru iz minute u minutu:

UTAKMICE SU ZAVRŠENE!

90+2' - Sudijske nadoknade na oba susreta su uveliko u toku.

87' - Finiši susreta su u toku, za sada Austrijanci drže prvo mjesto u grupi, drugi su Francuzi, a treći Nizozemci.

80' - GOOOL!!! Austrija vodi! Sabitzer je sada strijelac! Austrija je sada ponovo lider!

79' - GOOOL!!! Poljska je izjednačila! Lewandowski je iz ponovljenog penala siguran!

78' - Penal za Poljsku se ponavlja!

77' - Maignan je odbranio penal Lewandowskom!

76' - GOOOL!!! Nizozemska je poravnala! Depay je strijelac!

76' - VAR drama na obje utakmice! Poljaci su dobili penal! Vidjet ćemo da li će Nizozemcima biti priznat gol Depayja.

70' - Francuska i Austrija rutinski čuvaju stečene prednosti.

59' - GOOOL!!! Austrija ponovo vodi! Grillitsch je ubacio, a Schmid pogađa glavom!

56' - GOOOL!!! Francuska vodi! Mbappe je uspješno realizovao penal! Sada su Francuzi lideri grupe!

55' - Penal za Francusku!

49' - Velike prilike za Francusku! Mbappe je ponovo propustio dvije šanse! Prvo mu je skorupski odbranio, a samo pola minute kasnije je šutirao pored gola!

47' - GOOOL!!! Nizozemska je izjednačila! Gakpo je poravnao rezultat u Berlinu! Nizozemci su sada preuzeli lidersku poziciju na tabeli uživo!

46' - Počela su druga poluvremena u Dortmundu i Berlinu. Utakmica Francuske i Poljske je kasnila jednu minutu.

- kraj prvih poluvremena u Dortmundu i Berlinu.

45' - Velika prilika za Francusku! Ponovo je Mbappe bio u prilici i ponovo je Skorupski izašao kao pobjednik!

42' - Velika prilika za Francusku! Mbappe je izašao sam pred Skorupskog, a golman Poljske je sjajno odbranio!

38' - Velika prilika za Austriju! Arnautović je sada propustio zicer! Austrijanci su mnogo bolji od Nizozemske u prvom poluvremenu.

35' - Nezadovoljni Koeman je napravio već sada prvu izmjenu, Simonsa je ubacio umjesto Veermana.

30' - Bez većih uzbuđenja na oba terena u posljednjih desetak minuta.

23' - Polovina prvih poluvremena je odigrana. Austrija zasluženo vodi, dok Francuzi nikako ne mogu probiti bunker Poljaka koji su nekoliko puta zaprijetili iz kontri.

15' - Velika prilika za Poljsku! Nakon kornera Urbanski je ostao sam na deset metara i šutirao je iz voleja, no pravo u Maignana!

12' - Velika prilika za Francusku! Dembele je prošao po desnoj strani, na drugoj stativi je sam ostao Hernandez, no njegov šut sjajno nogom brani Skorupski!

6' - GOOOL!!! Austrija je povela! Nesretni Malen je poslao loptu u vlastitu mrežu! Prass je ubacio s lijeve strane, Malen je uklizao i pokušao izbiti loptu u korner, no ona je završila iza leđa Verbruggena.

5' - Francuska i Austrija su zagospodarili terenima, no još uvijek bez prilika pred golovima Poljske i Nizozemske.

1' - Počela su oba susreta.

17:55 - Uskoro nas očekuje intoniranje himni na utakmicama u Dortmundu i Berlinu.

17:52 - Glavni sudija duela Francuska - Poljska je Marco Guida, a Nizozemska - Austrija Ivan Kruzliak.

17:48 - Šta kome treba u današnjim susretima?

Poljska je već ispala, dok će preostale tri reprezentacije skoro sigurno izboriti plasman u osminu finala, samo je pitanje s kojih pozicija.

Nizozemska je trenutno prva s četiri boda i boljom gol-razlikom od Francuske (2:1 naspram 1:0), dok Austrija ima bod manje od njih.

Austriju samo pobjeda može gurnuti među dvije najbolje ekipe u grupi. Ukoliko Francuska ili Nizozemaca ne kiksaju, o pobjedniku grupe odlučivat će gol-razlika.

17:46 - Poznati su i sastavi za večerašnje dvije utakmice.

Francuska - Poljska

Francuska: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez - Tchouameni, Kante, Rabiot - Dembele, Mbappe, Barcola.

Poljska: Skorupski - Bednarek, Dawidowicz, Kiwior - Frankowski, Moder, Urbanski, Zalewski - Szymanski, Zielinski - Lewandowski.

Nizozemska - Austrija

Nizozemska: Verbruggen - Geertruida, De Vrij, Van Dijk, Ake - Reijnders, Schouten, Veerman - Malen, Depay, Gakpo.

Austrija: Pentz - Posch, Wober, Lienhart, Prass - Seiwald, Grillitsch - Wimmer, Sabitzer, Schmid - Arnautović.

17:45 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmica trećeg kola Evropskog prvenstva u grupi D između Francuske i Poljske, te Nizozemske i Austrije. Utakmice u Dortmundu i Berlinu igraju se danas s početkom u 18:00 sati.