Bh. trener uoči duela s Liverpoolom govorio o izbjeglištvu iz BiH: Život je borba s iznenađenjima
![Foto: EPA-EFE](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250208048.jpg?v=1)
Međutim, u poređenju sa pričom o Musliću i njegovom početku života, pobijediti Liverpool izgleda relativno lako.
Godine 1992. kao devetogodišnjak, Muslić – koji je prošlog mjeseca preuzeo funkciju menadžera Plymoutha od legendarne engleske zvijezde Waynea Rooneya – morao je pobjeći iz svog rodnog grada Bihaća u Bosni i Hercegovini.
Izašli su taman na vrijeme. U junu 1992. godine, samo mjesec ili dva nakon što je porodica Muslić napustila Bihać, grad je pao pod trogodišnju opsadu agresorskih srbijanskih snaga tokom brutalnog rata.
"Morali smo napustiti Bosnu, i Bihać, naš rodni grad, bukvalno preko noći, grabeći sve što smo mogli uzeti rukama", objašnjava bh. trener za BBC Sport.
"Tamo je počelo naše putovanje, ili naš novi život".
Muslić, njegova sestra i roditelji pobjegli su 650 km do Innsbrucka u Austriji, nemajući pojma šta će zateći i ne govoreći jezik.
"Cijeli život smo se borili, a ovaj dio borbe je dio mog putovanja, i zato sam uvijek vrlo optimističan i pozitivan", kaže Muslić, koji je ranije vodio Cercle Brugge do Konferencijske lige.
"Bio sam u mnogo izazovnijim situacijama u životu nego što je biti glavni trener i suočiti se s mogućim remijem ili porazom tokom vikenda. I to je također poruka koju želim stalno prenositi igračima, da je život borba s lijepim iznenađenjima i da uvijek postoji nešto za što vrijedi boriti se. Ništa nije bilo lako za mene, niti za moju porodicu niti za moju sestru. Postali smo izbjeglice, a to nije lijepa stvar, ali nikada nisam imao osjećaj da mi nešto nedostaje u životu", istakao je Muslić i nastavio dalje:
"Moji roditelji su se jako trudili da nam obezbijede sve što nam je bilo potrebno – otac je radio više od 30 godina kao konobar, majka je bila spremačica, i trudili su se da nam omoguće dobar život. Sve što se dogodilo u posljednjih 30 godina pomoglo mi je da postanem osoba koja sam danas, i da postignem neke stvari koje su možda bile nemoguće. Ali ništa nije nemoguće ako stvarno vjeruješ, ako se posvetiš, ako uvjeriš, i ako zaista daš sve od sebe".
To je vjerovanje i posvećenost koje će igrači Plymoutha trebati ako žele iznenaditi Liverpool, ekipu koja je završila na vrhu grupne faze Lige prvaka i ima šest bodova prednosti na vrhu Premier lige pod Arne Slotom.
S druge strane, Muslić je došao na klupu Plymoutha koji je brzo padao prema League One i bio na dnu Championshipa.
Da bi stvari bile još teže, vidio je kako njegov najbolji defanzivac Lewis Gibson i ofanzivac Morgan Whittaker napuštaju klub tokom prijelaznog roka.
Ipak, da stvari idu ka boljem pokazatelj je pobjeda protiv WBA rezultatom 2:1 koja je prekinula niz od 15 utakmica bez pobjede u ligi.
A upravo je nogomet – i ljubav prema njegovim usponima i padovima – ono što je Muslića od djeteta koje nije moglo govoriti jezik dovelo do trenera koji tečno govori engleski, a njegov prvi govor pred igračima Plymoutha pogledalo je gotovo četiri miliona ljudi na društvenim mrežama.
Kao tinejdžer, pridružio se Wacker Innsbrucku prije nego što je započeo karijeru koja ga je odvela kroz top pet austrijskih liga i kratki period u Hrvatskoj.
On nogometu pripisuje zaslugu što mu je pomogao da se prilagodi novoj domovini, omogućujući mu da "ima privilegiju zvati ne samo BiH, nego i Austriju, svojim domom".
"Zato je nogomet toliko važan, jer je univerzalan", kaže on.
"Zato što kada ste na nogometnom terenu ili negdje na ulici, nije važno vaše ime, prezime, nije čak ni važno jeste li izbjeglica ili niste, sve je to samo o igri. Gdje religija, nacionalnost, je li moja majka spremačica ili advokat, nema nikakvog uticaja, nema nikakvog uticaja. Zato volimo ovu predivnu igru, i zato je uvijek zovem 'igrom koju volimo', i to je magija nogometa", rekao je Muslić.
Muslićeva strast je očigledna svakome ko ga sretne.
Bez obzira na to hoće li njegova ekipa pobijediti ili izgubiti u nedjelju protiv Liverpoola, Muslić pokazuje da možete uspjeti bez obzira na prepreke koje vam stoje na putu.
"Ako pogledam u svlačionicu Plymoutha, to su momci sa svih krajeva svijeta, i to funkcioniše. Zamislite svijet kao svlačionicu, to bi bilo dobro mjesto za biti", završio je bh. stručnjak.