768

Borac nakon penala ispao od Ferencvaroša, igrat će Konferencijsku ligu

N. M.
(Foto: E. M./Klix.ba)
Nogometaši Borca eliminisani su u play-offu Evropske lige, pošto su nakon izvođenja penala poraženi od mađarskog Ferencvaroša. Tako će banjalučki klub takmičenje u Evropi nastaviti u grupnoj fazi Konferencijske lige.
Pobjednika nije bilo tokom regularnih 90 minuta, nakon kojih nismo vidjeli golove, baš kao ni u prvom meču u Budimpešti, da bi produžeci donijeli po jedan gol na obje strane (1:1).

Uslijedilo je izvođenje penala, u kojem se bolje snalazi mađarski tim i prolazi u grupnu fazu slaveći rezultatom 4:3.

Nešto je bolje u utakmicu ušao Ferencvaroš i pritiskao je odbranu Borca, a prvi put je zaprijetio preko Pešića, koji dva puta pokušava dalekometnim udarcima, no bezuspješno.

Nakon dvadesetak minuta igre se Borac oslobodio početnog pritiska i počeo biti nešto opasniji, a šut Srećkovića s 20 metara lagano hvata golman Dibusz.

Kulašin nakon dobrog napada u 26. minuti upućuje opasan centaršut, ali otklanja opasnost odbrana mađarskog predstavnika.

Do kraja prvog dijela vidjeli smo još samo opasan napad Borca u 37. minuti, kada ubačaj Srećkovića na petercu ne pronalazi Lukića.

Ferencvaroš je odlučnije ušao i u drugo poluvrijeme pa je Pešić u 49. minuti glavom s pet metara prebacio gol Banjalučana.

Naredno uzbuđenje je došlo tek u 71. minuti, kada lopta nakon ubačaja iz kornera pada u petercu Borca, ali defanzivci bh. tima se požrtvovanom reakcijom spašavaju svoj gol.

U narednom napadu prijeti Borac, ali Lukić za malo kasni na centaršut Kulašina. Mogao je Ferencvaroš šokirati Borac u sudijskoj nadoknadi, ali udarac Zachariassena glavom odlazi tik pored stative.

Regularnih 90 minuta završeno je rezultatom 0:0 pa su uslijedili produžeci u kojim smo konačno vidjeli golove.

Igrala se 104. minuta kada je nakon ubačaja iz kornera nastala gužva u petercu Ferencvaroša, a loptu u mrežu zakucava Meijers za 1:0.

No, pet minuta poslije golman Borca Manojlović je skrivio penal užasnim startom nad igračem Ferencvaroša, a s bijele tačke pogađa Varga za 1:1.

U penal-drami se bolje snašla ekipa Ferencvaroša, koja je slavila 4:3 i prošla u grupnu fazu.

Rezultat i strijelci:

Borac - Ferencvaroš 1:1 (Meijers 104' / Varga 111'p) nakon penala 3:4

Tok penal-serije:

Promašaj Grahovca za kraj! Poraz Borca nakon penal-drame, prvak BiH će nastaviti takmičenje u Konferencijskoj ligi.

Kady je siguran i sada Ferencvaroš vodi sa 4:3!

Čavić je promašio i sada je Borac u problemu.

Hladnokrvni Savić pogađa za 3:2 vodstvo Borca, a Abu-Fani poravnava na 3:3.

Kvržić pogađa za vodstvo Borca, a Ben je siguran za poravnanje Ferencvaroša!

Promašuje i Romens na drugoj strani! Šutirao je po sredini gola, a Manojlović to brani!

Herera je šutirao prvi penal i promašio! Borac odmah u problemima!

Utakmica iz minute u minutu:

Kraj produžetaka i ponovo nema pobjednika. Izvodit će se penali u Banjoj Luci.

120+1' - Zachariassen glavom šutira preko gola Borca!

118' - Požutio je Meijers u redovima Borca.

117' - Izveo je Hrelja korner, ali brane se dobro i Mađari.

114' - Prijetio je Ferencvaroš i nakon poravnanja, ali se Borac uspio odbraniti i sada su penali sve izvjesniji.

111' - GOL! Ferencvaroš je poravnao golom Varge s bijele tačke!

109' - Užasan start golmana Manojlovića nad napadačem Ferencvaroša. Dobio je žuti karton i Mađari sada mogu poravnati.

109' - Penal za Ferencvaroš!

108' - Hrelja je pokrenuo jako opasan napad Borca, ali na kraju Vuković ne uspijeva prevariti svog čuvara i zaustavljen je.

106' - Počeo je drugi produžetak. Vrijeme sada radi za prvaka Bosne i Hercegovine.

Kraj prvog produžetka! Borac je na pragu historijskog uspjeha!

105' - Manojlović dobrom odbranom spašava Borac u finišu prvog produžetka.

104' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! Vodi Borac!!! Meijers je, nakon kornera, u velikoj gužvi iz peterca poslao loptu u gol Mađara! 1:0!

101' - Hrelja je s centra terena sam krenuo prema golu Ferencvaroša u kontranapadu, a za dres ga povlači Koester i zbog toga dobija žuti karton.

98' - Kody šutira sa 12-13 metara nakon velike gužve pred golom Borca, ali golman Manojlović je siguran.

96' - Identična slika na terenu kao i tokom regularnih 90 minuta meča - timovi igraju oprezno i nema uzbuđenja.

94' - Vuković mijenja povrijeđenog Lukića u timu Borca.

91' - Počeli su produžeci.

Kraj regularnog toka utakmice, idemo u produžetke! Interesantno je da Ferencvaroš večeras nije uputio udarac u okvir gola, dok ih Borac ima tri. Ako pobjednika ne bude ni nakon dodatnih 30 minuta, šutirat će se jedanaesterci.

90+4' - Najbolja prilika na utakmici za Ferencvaroš! Zachariassen glavom šutira tik pored stative!

90' - Pet minuta sudijske nadoknade u Banjoj Luci.

89' - Golman Manojlović hvata loptu nakon velike gužve u petercu Borca. Ostaje 0:0.

88' - Pritisak Ferencvaroša u finišu susreta. Borac se dobro brani.

86' - Pihler i Kvržić su zamijenili Skorupa i Vukčevića. Na drugoj strani je B. Varga u igri umjesto Pešića.

83' - Ben šutira preko gola Borca. Čini se da je lopta nekoga i zakačila pa će Mađari imati korner.

76' - Bh. nogometaš Eldar Ćivić je ušao u igru kod Ferencvaroša.

75' - Hrelja mijenja Kulašina u timu Borca.

73' - Opasan napad Borca! Kulašin je ubacio s desne strane, a bila je ta lopta za malo prejaka za Lukića, koji nije stigao da je skrene u gol.

71' - Prilika za Ferencvaroš! Pala je lopta u petercu nakon ubačaja iz kornera, ali nevjerovatno požrtvovanim reakcijama igrači Borca spašavaju svoj gol!

69' - Kady mijenja Traorea u timu Ferencvaroša.

65' - Mlak pokušaj Savića završava u rukama golmana Dibusza.

64' - Srećkovića je u redovima Borca zamijenio Čavić.

61' - Prošlo je sat vremena igre i gledamo zaista pravu rovovsku borbu dva ravnopravna tima. Još nismo vidjeli pravu šansu.

57' - Herera je pokušao uposliti Lukića dobrim centaruštem, ali u posljednji tren reaguje jedan štoper Ferencvaroša.

54' - Izveo je sada Borac korner. Herera je ubacio na prvu stativu, no bez opasnosti za goste.

50' - Novi opasan napad Ferencvaroša, koji je definitivno odlučnije ušao u nastavak, ali uspjela je odbrana Borca da dobro reaguje i spasi svoj gol.

49' - Prilika za Ferencvaroš! Pešić je nakon ubačaja dočekao loptu na drugoj stativi, ali glavom je šalje preko gola Borca.

47' - Ben i Zachariassen su zamijenili Misidjana i Maigu kod gostiju.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Kreće konačni rasplet u borbi za grupnu fazu Evropske lige, a podsjećamo, poraženi tim seli u Konferencijsku ligu.

Završeno je prvo poluvrijeme utakmice. Nismo vidjeli prave šanse te mreže i dalje miruju. Trenutni rezultat vodi nas u produžetke.

42' - Misidjan je zaradio žuti karton jer je prekinuo opasan napad Borca. Ranije je požutio i Maiga.

41' - Izblokiran je udarac Kulašina. Borac je potpuno ravnopravan rival Ferencvarošu, baš kao i u prvom meču u Mađarskoj.

37' - Opasan napad Borca! Savić je povukao kontru, proslijedio loptu na lijevu stranu do Srećkovića, ali njegov ubačaj ipak ne pronalazi Lukića na petercu i propala je dobra prilika za prvaka BiH.

36' - Traore prolazi kroz odbranu Borca i šutira, ali lopta ipak ide visoko preko gola.

34' - Nema uzbuđenja u ovim trenucima. Oprezna igra s obje strane, a lopta se uglavnom nalazi na sredini terena. Prave šanse se još uvijek čekaju.

28' - Herera je oprobao svoj udarac iz daljine, ali i on je loptu poslao pravo u Dibusza.

26' - Kulašin je uputio opasan prizeman centaršut na peterac gostiju, ali Knoester otklanja opasnost.

25' - Borac se polako oslobađa početnog pritiska Ferencvaroša. Izveli su sada Banjalučani i korner, ali ipak nije bilo problema za golmana gostiju.

22' - Carolina je izblokirao udarac jednog ofanzivca gostiju iz Budimpešte.

17' - Konačno je Borac zaprijetio. Srećković šutira s 25 metara, ali ide lopta pravo u ruke golmana Dibusza.

14' - Traore je bio u opasnom prodoru po desnoj strani, ali zaustavlja ga nekako odbrana Borca. Prvak BiH je zasad bezidejan i potpuno bezopasan protiv favorizovanog rivala.

11' - Pešić još jednom prijeti dalekometnim pokušajem koji ide pokraj stative. Opasniji su Mađari na otvaranju utakmice.

Koreografija navijača Borca Lešinara (Foto: E. M./Klix.ba)

5' - Pešić silovito šutira sa 25 metara, a lopta završava pored stative gola Borca.

4' - Ferencvaroš je izveo prvi korner na utakmici, ali nije bilo opasnosti po gol Borca.

1' - Počela je utakmica u Banjoj Luci! Minutom šutnje odala se počast preminulom treneru Sven-Göranu Erikssonu, ali to navijači na tribinama i nisu ispoštovali na najbolji način.

20:57 - Nogometaši izlaze na travnjak i utakmica uskoro počinje.

20:55 - Glavni sudija utakmice bit će Belgijanac Erik Lambrechts, kojem će pomagati Jo de Weirdt i Kevin Monteny.

20:50 - Na tribinama Gradskog stadiona u Banjoj Luci nalazi se i predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik, koji će u društvu prvog čovjeka NS BiH Vice Zeljkovića bodriti našeg prvaka.

20:48 - Nažalost, uoči ovog meča u Banjoj Luci vidjeli smo nerede na ulicama bh. grada, pošto su navijači Borca u srijedu navečer napali pristalice Ferencvaroša, a do koškanja je došlo i večeras.

20:45 - Borac je ovog ljeta svoju evropsku avanturu započeo u Ligi prvaka, gdje je u prvom pretkolu prošao albansku Egnatiju, a potom ispao od PAOK-a i svoj put nastavio u Evropskoj ligi. U ovom takmičenju je pobjedom nad Klaksvikom u trećem pretkolu izborio play-off.

20:40 - U prvom meču u Budimpešti rezultat je bio 0:0 pa Borac eventualnom pobjedom i prolaskom u grupnu fazu Evropske lige može ostvariti najveći klupski uspjeh u historiji bosanskohercegovačkog nogometa, što je trenutno još uvijek igranje Zrinjskog u grupnoj fazi Konferencijske lige.

20:35 - Treneri Mladen Žižović i Pascal Jansen odabrali su sastave timova za ovaj meč, a oni izgledaju ovako:

Borac: Manojlović, Herera, Carolina, Meijers, M. Vukčević, rahovac, Skorup, Savić, Srećković, Kulašin, Lukić.

Na klupi su Šiškovski, Pejović, Pihler, Hasukić, Vuković, Hrelja, Subić, Kvržić, Ćavić, Vranješ, Šušić, Marčetić.

Ferencvaroš: Dibusz, Ramirez, Cisse, Knoester, Makreckis, Maiga, Rommens, Abu Fani, Traore, Misidjan, Pešić.

Na klupi su A. Varga, Gartenmann, Ben Romdhane, Kady, Zachariassen, Ćivić, B. Varga, Botka, Paszk, Gruber, Kajan, A. Toth.

20:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na direktan tekstualni prijenos utakmice Borac - Ferencvaroš, koji večeras igraju revanš play-offa Evropske lige.