205

Englezi i Danci remizirali za potpuni haos u grupi sa Srbijom i Slovenijom

D. P.
Englezi napadaju prolaz dalje (Foto: EPA-EFE)
Nogometaši Engleske i Danske remizirali su rezultatom 1:1 u drugom kolu grupe C Evropskog prvenstva, što je rezultat koji odgovara više Englezima jer su nadomak nokaut-faze.

Engleska je nakon pobjede nad Srbijom danas imala priliku da ovjeri osvajanje prve pozicije u grupi, ali do nje nije uspjela doći protiv vrlo neugodne Danske.

Ipak, Englezi su prvi preuzeli inicijativu i iskoristili je već u 18. minuti. Nakon odličnog prodora Bukaya Sake po desnoj strani, lopta dolazi do Harryja Kanea, a najbolji strijelac u historiji engleske reprezentacije postiže svoj prvi gol na Euru.

Gol je "razbudio" Dance koji su zaigrali mnogo bolje u nastavku prvog poluvremena, a do zasluženog poravnanja stigli su majstorskim pogotkom Mortena Hjulmanda s tridesetak metara, a lopta je od stativu ušla u mrežu gola Engleske. Rezultatom 1:1 otišlo se na odmor.

Nastavak donosi ofanzivu Engleza. Najbolje šanse imali su Bukayo Saka, koji je lobovao golmana Caspera Schmeichela, ali pogodio vanjski dio mreže te Phila Fodena koji je zatresao stativu.

Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao pa su dva rivala podijelili po bod. To znači da je Engleska i dalje prva sa četiri boda, dok Danska ima dva.

Englezi u posljednjem kolu igraju protiv Slovenije, dok će Danci igrati protiv Srbije. Sve selekcije imaju šanse za prolaz i da završe na svim pozicijama pa će posljednje kolo biti prava ludnica u grupi.

Rezultat i strijelci:

Danska - Engleska 1:1 (Hjulmand 33' / Kane 18')

Utakmica iz minute u minutu:

90' - Tri minute sudijske nadoknade.

85' - Hojbjerg s vrha šesnaesterca pokušava, ali lopta tik pored stative.

82' - Eriksen i Hjulmand su napustili teren, a umjesto njih su u igri Skov Olsen i Norgaard.

81' - Engleska potpuno kontroliše igru u ovim trenucima, ali nema ideju kako da napadne Dance i stigne od pobjedonosnog gola.

77' - Hojbjerg je šutirao s distance, ali hvata to Pickford iz drugog pokušaja.

71' - Strašna prilika za Englesku. Bellingham savršenim dodavanjem proigrava Watkinsa, čiji udarac brani Schmeichel.

69' - Southgate je izmijenio cijeli napad, odnosno cijelu trojku. Izašli su Kane, Saka i Foden, a u igri su Watkins, Eze i Bowen.

68' - Damsgaard šutira iz voleja s distance, ali lako hvata Pickford.

64' - Eriksen silovito šutira, ali preko gola Engleske.

59' - Sada i Saka pokušava nakon driblinga, ali lopta daleko od gola. Može to on mnogo bolje.

56' - Stativa! Foden je sjajnim udarcem s vrha šesnaesterca zatresao okvir gola, vrlo malo je nedostajalo da postigne pogodak.

54' - Umjesto Alexander-Arnolda, u igri je Gallagher.

53' - Sjajna šansa za Saku. Pokušao je iz nezgodne pozicije glavom lobovati golmana Danske, uspio je to, ali je lopta pogodila vanjski dio mreže.

51' - Rice šutira s distance, ali bez većih problema za Schmeichela.

50' - Ništa zanimljivo zasad u drugom dijelu. Danci nešto više imaju loptu u svom posjedu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Poluvrijeme u Frankfurtu, rezultat je 1:1.

45' - Minut sudijske nadoknade.

40' - Foden u sjajnom prodoru, ali je na kraju šutirao umjesto da doda do usamljenog Kanea koji je bio u mat-poziciji. Greška u donošenju odluke.

34' - Nevjerovatan gol Hjulmanda. Pogodio je s tridesetak metara udarcem od stativu, a tu ništa nije mogao prekratki Pickford. Danci su poravnali.

30' - Dobar pokušaj Danaca. Hojlund je probao petom iz peterca, a Alexander-Arnold otklanja opasnost.

27' - Danci imaju veći posjed lopte nakon što su primili gol, ali nema uzbuđenja.

18' - GOOOOOL! Harry Kane dovodi Englesku u zasluženo vodstvo. Saka je prošao po desnoj strani i asistirao, a Kane lako lijevom nogom pogađa.

13' - Minijatura Fodena, ali nakon sjajnog prodora šutira preko gola. Bila je to odlična šansa za Englesku.

12' - Vratio se Walker i ipak će nastaviti utakmicu.

9' - Problem za Engleze jer je Kyle Walker osjetio povredu i sjeo na teren. Ukazat će mu se pomoć.

5' - Sada su Englezi malo više preuzeli kontrolu nad posjedom lopte.

1' - Danci su zaprijetili već u 20. sekundi, a probao je Hojbjerg s distance, no odbranio je lako Pickford.

1' - Počeo je duel.

17:59 - Himne su intonirane i utakmica će uskoro početi.

17:57 - Glavni sudija utakmice je Artur Soares Dias iz Portugala s pomoćnicima Paulom Soaresom i Pedrom Ribeirom. Četvrti sudija je Mikola Balakin, a VAR sudija Tiago Martins.

17:52 - Stanje na tabeli prije ove utakmice je sljedeće:

Engleska 3 (-1)

Slovenija 2

Srbija 1

Danska 1 (-1)

17:48 - Duel je važan i za Srbiju i za Sloveniju. Obje ove selekcije, koje su ranije danas remizirale rezultatom 1:1, navijat će za pobjedu Engleske u današnjem duelu protiv Danske, kako bi u trećem kolu imale šansu za plasman dalje.

17:47 - Englezi već danas mogu ovjeriti plasman u osminu finala eventualnom pobjedom. Ipak, neće biti lako protiv uvijek opasne Danske, iako Englezi s moćnim sastavom računaju na trijumf.

17:45 - Poznati su sastavi za današnji duel, a selektor Engleske nije ništa mijenjao u odnosu na ekipu koja je savladala Srbiju.

Danska: Schmeichel - Andersen, Christensen, Verstergaard - Maehle, Hjulmand, Hojbjerg, Kristiansen - Eriksen - Wind, Hojlund

Engleska: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Rice, Alexander-Arnold - Foden, Bellingham, Saka - Kane

17:45 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice drugog kola grupe C Evropskog prvenstva između Engleske i Danske. Duel počinje od 18 sati.