Goran Sablić: Odlično mi je u Sheriffu, boravak u Premijer ligi mi je mnogo značio
Sa Sheriffom osvojiti titulu nije posebno veliki uspjeh, radi se o klubu koji je od 2001. godine samo u sezonama 2010/11. i 2014/15. propustio osvojiti titulu prvaka Moldavije. Biti dominantan sa Sheriffom unutar jedne sezone, međutim, nije lagan posao. A Sablićev tim je drugoplasiranoj ekipi pobjegao čak 18 bodova, što je od sezone 2009/10. (tada je razlika iznosila 19 bodova) najveća bodovna razlika između prvaka i drugolasiranog tima.
Također, po dolasku Sablića u Sheriff, ovaj tim je bio prvi nakon 10 odigranih kola, ali imao je svega tri boda razlike i već je "prosuo" devet bodova u odigranim mečevima. U narednih 18 kola (od juna do kraja novembra kada se završava prvenstvo u Moldaviji) Sheriff je izgubio samo još 10 bodova. Dakle, evidentan je bio pomak koji je napravio bivši trener Širokog Brijega.
Sjajni uslovi i ubjedljivo osvajanje titule
Prilikom koračanja ka tituli poteškoće za Sablića stvorili su i odlasci pojedinih igrača tako da je po dolasku u klub morao tražiti zamjene za te igrače, a nije bilo svejedno ni mijenjati sistem igre i to znatno u odnosu na prethodnika Roberta Bordina. Naime, Sablić voli da njegova ekipa kontroliše stvari na terenu, da igra napadački i pozicioni nogomet, dok je Bordin preferirao više reaktivan pristup s kontranapadima.
"Ovdje su uslovi na nivou vrhunskih evropskih klubova, imamo kamp od 17, 18 pomoćnih terena, imamo dva stadiona koji su jedan do drugoga... Po tom pitanju zaista je ovdje odlično. Imate sve moguće uslove na visokom nivou i na vama je da radite. A što se tiče mog stila igre. Bilo je riskantno implementirati ga, jer naslijedio sam ekipu od trenera koji je napravio odličan uspjeh sa Sheriffom, ali je igrao reaktivan nogomet u formaciji 3-5-2, sa tranzicijom. Ja sam želio uspostaviti svoj način igranja, a to je napadački nogomet, pozicioni, s visokim presingom. Kada sve to uzmete u obzir i dodate to da sam u isto vrijeme morao fizički spremati ekipu u periodu kada dolaze i prvenstvene i evropske utakmice, bilo je zaista izazovno", govori Sablić za Klix.ba.
Nedugo po dolasku u Sheriff proteklog juna, Sablića su dočekali evropski izazovi. U drugom pretkolu Lige prvaka tijesno je ispao od makedonske Shkendije (0:1 u gostima, 0:0 kod kuće), a onda je kasnije u play-offu za Evropsku ligu ukupnim rezultatom 3:1 ispao od Qarabaga iz Azerbejdžana (1:0 kod kuće, 0:3 u gostima).
"Sheriff je za mene bio izazov, jer radi se o klubu koji je prošle sezone igrao grupnu fazu Evropske lige i on svake godine želi igrati grupne faze evropskih takmičenja te osvajati titule u prvenstvu. Bilo je teško kada sam došao, jer dok smo igrali evropske utakmice čekali su nas i teški mečevi u prvenstvu. Dodatne poteškoće davala je činjenica da smo evropske mečeve igrali na dalekim gostovanjima, ali uspjeli smo sve prebroditi", opisuje Sablić.
U evropskim takmičenjima nije bilo pritiska, ostavljen dobar dojam
U Sablićevom timu kapitensku traku nosi bh. internacionalac Mateo Sušić o kojem hrvatski trener ima samo riječi hvale, a prošlu sezonu kao posuđeni igrač Grasshopersa za Sheriff je igrao i Rifet Kapić kojeg je Sablić također biranim riječima opisivao.
Bivši trener Širokog nije imao nikakav pritisak glede uspjeha u Evropi, jer u klubu su bili svjesni da on tek pravi svoj tim i da je pred sobom imao ozbiljne protivnike.
"Qarabag je stvarno kvalitetnija ekipa od nas, radi se o klubu koji je prošle sezone igrao Ligu prvaka, klub koji ima veliki budžen, a svakako kod nas nije bilo imperativa za ulazak u grupnu fazu. Ostaje žal za dvomečom protiv Shkendije gdje smo u tri od četiri poluvremena bili bolji. Imali smo mnogo šansi, ali jednostavno lopta nije htjela u gol", prisjeća se.
Raditi u sređenom klubu kakav je Sheriff sigurno je pravi gušt za mladog i ambicioznog trenera kakav je Sablić. Posebno kada na takvo mjesto dođete iz Premijer lige BiH. A na spomen Premijer lige, Sabliću je prva asocijacija - negativnosti. No, ne propušta ni pohvaliti ligu.
"Premijer liga ima mnogo negativnosti. To mi je prva asocijacija. Mnogo toga se gleda negativno. A liga sigurno ima svoju kvalitetu, mnogo je izjednačena, zanimljiva, tvrda i specifična. Mogu reći da ni igračima ni trenerima nije lako da se adaptiraju na Premijer ligu. Lako je pronaći glavni razlog negativnostima, to su finansije i infrastruktura. Vi u boljim uslovima možete zadržati kvalitetnije igrače, omogućiti sebi bolje treninge i brži napredak", analizira naš sagovornik.
Premijer ligu kvari loš ambijent, a ona posjeduje kvalitet
Kakva god bila, Premijer liga BiH mu je pomogla u napretku. Nije bilo lako, ali kada pogleda iza sebe boravak u bh. nogometu mnogo mu je značio.
"Napredovao sam u Premijer ligi. Taj period moje karijere mi je i poslovno i privatno mnogo značio. Što se tiče samog trenerskog posla, kao mlad trener imam svoju neku viziju nogometa, a koliko je to realno ostvariti u uslovima kakvi su u Premijer ligi... Sigurno ima poteškoća. Ipak, smatram da smo napravili jako dobar posao u Širokom, prošle sezone da smo imali širi roster ili da smo imali manje problema s povredama, mislim da smo mogli završiti na još boljem mjestu", smatra bivši igrač Dinamo Kijeva i Hajduka.
Ambijent je ono što narušava pozitivne stvari u Premijer ligi, smatra Sablić koji tvrdi da ova liga posjeduje itekako kvalitetne igrače. Navodi primjere Gorana Zakarića (transfer iz Željezničara u Partizan), Ognjena Todorovića (iz Zrinjskog u Osmanlispor), Slavka Bralića (iz Širokog u Neftci Baku), Stjepana Lončara (iz Širokog u Rijeku)...
"Sigurno da ima igrača koji bi mom klubu bili pojačanja. Svako malo neko ode u bolje lige u klubove. Pogledajte Zakarića u Partizanu, Lončara u Rijeci, Todorović je sad otišao u Tursku, Bralić u Neftci... Premijer liga posjeduje kvalitetne igrače, to nije nikakva floskula. Problem je što nije atraktivna, taj ambijent loše utječe. U Premijer ligi se može vidjeti dobar nogomet, ali bez ulaganja i bolje infrastrukture, sve je teže. Svi žele napraviti iskorak, obezbijediti sebi bolje finansije i onda su klubovi primorani stalno mijenjati sastave. Pa pogledajte svjetske klubove, kad promijene nekoliko igrača imaju problem, a bh. klubovi se s tim suočavaju iz sezone u sezonu", govori Sablić.
Kao igrač Sablić je najveće uspjehe ostvario u Dinamo Kijevu, upisao je nastupe i za reprezentaciju Hrvatske. Sad kao trener koji ima tek 39 godina ima iskustvo rada u Hrvatskoj, BiH i Moldaviji. Osvojio je dvije titule u seniorskom nogometu kao trener do sada, s juniorima Splita bio prvak Hrvatske. Sve su to uspjesi koji govore da bi on mogao otići zaista daleko. Ali, sad se ne zamara s tim. Tamo je gdje želi biti.
"Ne gledam toliko daleko. Ovdje imam još godinu i po dana ugovora. Teško je govoriti o budućnosti. Sad mi je najvažnije proći što kvalitetnije pripreme, pojačati se i spremiti za evropske izazove. Želja mi je da iduće sezone igram Evropsku ligu. Sad imam vrijeme pred sobom, a budućnost ko zna. Najvažnije je zdravlje, a za mene je važno i da zadržim nivo strasti koju imam prema ovom poslu, jer ovaj posao je vrlo stresan i zahtijevan. Svako ima ambicije i želje, a ja mogu reći da sam na mjestu na kojem želim biti", kazao je na kraju razgovora Goran Sablić.