15 dana do Mundijala
49

Historija SP-a: Maradonino životno djelo iz 1986. godine u prvenstvu poslije tragedije

Piše: K. Hadžić
Maradona je proglašen za najboljeg igrača Svjetskog prvenstva 1986. godine.
Maradona je proglašen za najboljeg igrača Svjetskog prvenstva 1986. godine.
Svjetsko prvenstvo u Rusiji koje se održava od 14. juna do 15. jula bit će 21. smotra najboljih svjetskih nogometnih selekcija. Redakcija portala Klix.ba će od 27. maja do 5. juna kroz deset tekstova opisati najzanimljivije detalje koji su obilježili neka od dosadašnjih prvenstava.

Do sada smo predstavili Mundijal 1934., 1966. i 1970. godine, a danas ćemo predstaviti ono što je obilježilo Svjetsko prvenstvo 1986. godine u Meksiku. U narednim danima slijede takmičenja iz 1990., 1994., 1998., 2002., 2006. i 2014. godine.

Snažan zemljotres i velika tragedija prije početka SP-a

Samo 16 godina nakon što je Brazil predvođen Peleom postao prvak svijeta u Meksiku, Meksiko je totalno neočekivano drugi put postao domaćin smotre najboljih. Između "dva Meksika", svijet je vidio trijumf Zapadne Njemačke na domaćem terenu 1974. godine, Argentine također na svom terenu 1978. godine i Italije u Španiji 1982. godine.

Tri godine prije 13. po redu prvenstva, tačnije 1983. godine, Kolumbija je zbog velikih organizacijskih i ekonomskih problema odustala od organizacije Svjetskog prvenstva 1986. godine, a velika afera završena je dodjeljivanjem organizacije Meksiku. Kada je već sve bilo spremno za novi spektakl, snažan zemljotres pogodio je Meksiko, a broj stradalih u velikoj tragediji procjenjuje se na više od 20.000 ljudi. Ipak, odgode nije bilo, a glavnu ulogu odigrali su stadioni koji su nakon zemljotresa ostali neoštećeni i organizator koji je u to vrijeme pokazao veliku spremnost i želju da organizuje Mundijal.

Svjetsko prvenstvo u Meksiku 1986. godine bilo je još jedno u nizu u kojem je FIFA promijenila sistem takmičenja. Na prvenstvu su bile 24 reprezentacije podijeljene u šest grupa, a prolaz u osminu finala osigurale su sve prvoplasirane i drugoplasirane ekipe, kao i četiri najbolje trećeplasirane. Bio je to prvi Mundijal za Dansku, Irak i Kanadu, ali sve ono što se te godine dogodilo u Meksiku ostalo je u znaku Diega Armanda Maradone.

Četiri godine prije Mundijala u Meksiku Maradona je s reprezentacijom Argentine, tada još kao 22-godišnjak, dobio crveni karton u duelu protiv Brazila na Svjetskom prvenstvu u Španiji 1982. godine, a takmičenje su završili u drugom krugu. U Meksiko je tada najbolji igrač svijeta i ikona Napulja stigao da pokori svijet i svoje ime zlatnim slovima upiše u historiju nogometa. Iako je prvenstvo u Meksiku obilovalo velikim brojem fantastičnih utakmica, nijedan igrač do tada, ali ni do danas, nije uspio na tako spektakularan način obilježiti smotru najboljih.

Na pogon Maradone, ali i napadača madridskog Reala Jorgea Valdana, Argentinci su bez većih problema prošli u grupi A pored Italije, Južne Koreje i Bugarske, a u drugom kolu minimalnim rezultatom 1:0 bili su bolji od Urugvaja. To sve bila je samo dobra uvertira u četvrtfinale i meč između Argentine i Engleske, što je, prema mnogim anketama, najpoznatija nogometna utakmica svih vremena.

Gol koji je Maradona postigao rukom je jedan od najpoznatijih svih vremena.
Gol koji je Maradona postigao rukom je jedan od najpoznatijih svih vremena.

S jedne strane izuzetno motivisani Maradona, s druge prefinjeni Gary Lineker, igrač koji nikada u svojoj karijeri nije dobio žuti karton zbog prekršaja i nikada nije bio isključen. U četvrtfinalu protiv Argentine Englezi su žestoko izašli od prve minute i na terenu je vladao pravi nogometni rat, a Butcherov lakat koji je završio u Maradoninom licu umalo je doveo do prekida susreta.

Kada su se strasti napokon smirile, na scenu je stupio Maradona. "Mali zeleni" uzeo je jednu loptu na sredini terena, prošao je tri igrača Engleske i pokušao je odigrati dupli pas, ali umjesto Maradoninog saigrača loptu je prema vlastitom golu uputio jedan engleski defanzivac, a kako je ona išla po zraku, to je iskoristio nevjerovatni Argentinac koji je pred očima cijelog svijeta postigao pogodak rukom i svi su to vidjeli, osim glavnog arbitra koji je pokazao na centar. Nakon meča Maradona je rekao da je to bila "Božija ruka".

Ako je prvi pogodak koji je Maradona postigao protiv Engleske jedan od najčudnijih, onda je drugi svakako jedan od naljepših koji su ikada postignuti u svijetu nogometa. Diego je uzeo loptu na svojoj polovini, predriblao je pet Engleza, kasnije i golmana, i postigao pogodak za 2:0. Jedino što su do kraja te utakmice uradili Englezi bio je utješni pogodak Linkera za 2:1.

“Kad god pogledam taj gol, ne mogu da vjerujem da sam uspio završiti tu akciju. Razmišljao sam ranije, tokom svojih kriznih trenutaka, da sliku tog gola, zajedno sa slikom svoje kćerke Dalme, jedine koju sam imao u tom trenutku, stavim iznad kreveta i napišem: Dvije najbolje stvari koje sam napravio u životu", rekao je jednom prilikom o tom golu Diego Armando Maradona.

Prvenstvo na kojem je Maradona postao besmrtan

Maradona je glavnu riječ imao i u polufinalu u kojem je Argentina rutinski savladala veliko iznenađenje Belgiju rezutlatom 2:0. Šmekerski je pogodio za vodstvo od 1:0, a onda je u punom naponu snage napravio sličan dribling kao protiv Engleza i pogotkom za 2:0 odveo je Gaučose u veliko finale. Za razliku od četvrtfinala i polufinala, Maradona nije bio strijelac u pobjedi Argentine u finalu protiv Zapadne Njemačke rezultatom 3:2, ali je svejedno ponio epitet najboljeg igrača prvenstva.

Drugom titulom Svjetskog prvaka za Argentinu, a prvom svojom, Maradona je svoje ime zlatnim slovima upisao u historiju ove države, ali i svjetskog nogometa. Kolika je zapravo važnost svega što je te 1986. godine uradio najbolji je pokazatelj trenutna situacija u vezi sa zvijezdom Barcelone Lionelom Messijem koji i pored izuzetno snažne ekipe Argentine nije uspio osvojiti ništa s nacionalnim timom, a možda i posljednju priliku imat će upravo u Rusiji.

Zanimljivo, navodno se i Pele te 1986. godine nudio brazilskom selektoru da igra na smotri najboljih, što on nije shvatao ozbiljno, a to bi bio prvi sudar dvojice najboljih nogometaša svijeta iz tog vremena.

Ono što je također obilježilo Svjetsko prvenstvo u Meksiku 1986. godine jeste i premijerno pojavljivanje danas već popularnih "meksičkih valova" u kojim navijači jedan za drugim dižu ruke u zrak.