Odluka za analizu
280

Je li FK Sarajevo mnogoj djeci ugasio snove: Kraj masovnog treniranja i "izdaja" tradicije

K. H.
Foto: Facebook
Foto: Facebook
Odluka čelnika FK Sarajevo da Škola nogometa "Asim Ferhatović Hase" prestaje raditi od juna izazvala je brojne negativne reakcije, a roditelji dječaka koji trenutno pohađaju ovu školu spremni su pokrenuti i peticiju kako bi klub promijenio ranije donesenu odluku.
Sarajevo je nedavno objavilo kako je nakon višemjesečne analize ustanovljeno da kvalitet Škole nogometa "Asim Ferhatović Hase" nije na zadovoljavajućem nivou te da se s tim u vezi ona od juna gasi.

"Nakon višemjesečne detaljne analize konstatovano je da kvalitet rada škole nogometa nije zadovoljavajući te da trenažni procesi omladinaca nisu na potrebnom nivou, što se svakako najbolje ogleda u broju igrača priključenih akademiji i na kraju seniorskom timu u protekloj sezoni, koji je ispod prosjeka. Dodatno, finansijskom analizom poslovanja škole ustanovljeno je da ona nije samoodrživ projekt te da gubici na godišnjem nivou uveliko otežavaju poslovanje kluba u teškoj ekonomskoj situaciji u Bosni i Hercegovini, ali i svijetu", poručili su iz kluba s Koševa.

Otvoreno pismo roditelja

Ubrzo nakon toga otvorenim pismom su se zajednički oglasili i roditelji dječaka koji trenutno pohađaju Školu nogometa "Asim Ferhatović Hase". Njihova poruka je jasna: Ovo je rušenje historije i tradicije FK Sarajevo!

"Sve relevantne gradske strukture su upoznate o trenutnoj situaciji u Školi nogometa "Asim Ferhatović Hase" i pratit će razvoj situacije u slučaju da Upravni odbor kluba istraje u rušenju tradicije samog FK Sarajevo. Samim tim će uskratiti ogroman novac koji namjenski daju svake godine za našu školu.

Sve naše nogometne legende kao i svaki pravi navijač FK Sarajevo je na našoj strani i borit će se za opstanak naše decenijama duge tradicije. Svi istinski ljubitelji sporta i sarajevske kulture su na strani naše djece i budućih generacija koje će, nadamo se, još uvijek pohađati Hasetovu školu nogometa.

Ne isključujte 's respiratora', ma kakva ona bila, srce FK Sarajevo, našu masovnu školu nogometa. Ovo je nepromišljeno, posebno jer grad Sarajevo daje novac klubovima za masovni sport, za svu djecu - talentovanu ili netalentovanu, zar je bitno? Škola nogometa "Asim Ferhatović Hase" je dio dječijih i naših života već godinama, a da li to znaju stručnjaci u klubu? Znaju li da će više od 200 dječaka i njihovih roditelja gledati u budućnosti na Koševo kao mjesto najvećeg razočarenja i izdaje? Da više nikada neće kupiti šal, dres ili majicu kluba za koji su ginuli na terenu?

Povrh svega, Škola nogometa "Asim Ferhatović Hase" je kulturno-odgojna institucija. To je mjesto gdje su mnogi od nas, od dječaka koji vole nogomet postali ljudi, to je mjesto gdje mnogi današnji i budući roditelji sanjaju da će se odgojiti njihovo dijete. FK Sarajevo je ideja, stvar pripadnosti... Treniranje nogometa u FK Sarajevo je mjesto najispravnijeg puta kojim jedan dječak koji voli nogomet može krenuti.

Naša borba tek počinje, nećemo dopustiti da pojedinci svojim odlukama gaze historiju i tradiciju FK Sarajevo", poručili su u otvorenom pismu roditelji dječaka koji trenutno pohađaju Školu nogometa "Asim Ferhatović Hase" uz napomenu da će ubrzo pokrenuti i peticiju za promjenu ove odluke.

Pašić: Žao mi je što se škola gasi

S tim u vezi kontaktirali smo i legendarnog igrača FK Sarajevo Predraga Pašića, jednog od najuspješnijih poslijeratnih sportskih radnika kada je u pitanju edukacija i razvijanje nogometaša, odnosno pristupanje trenažnom procesu od ranih pa sve do ozbiljnih igračkih godina.

Kaže kako se on lično ne slaže s odlukom čelnika kluba, ali da nema pravi uvid u situaciju pa ne može sa sigurnošću ništa tvrditi. Posebno je podvukao to da prema vlastitom osjećaju iznosi stavove i razmišljanje o ovoj temi.

"U omladinski pogon je doveden čovjek iz Italije i on drži Akademiju pod kontrolom, kao i kompletan pristup omladinskom pogonu. Ono što mi odmah pada na pamet je da on nema pravu viziju kakva je situacija ovdje, već ima neka druga iskustva i saznanja vezana za omladinski pogon i vjerovatno smatraju da to nije dobro za profesionalni nogomet. Ja sam, naravno, skroz drugog mišljenja i žao mi je što se škola ugasila. Ona u svom radu nije bila na idealnom putu, posebno kada je riječ o članarini i odnosu roditelja. Bilo je važno da se finansijski održi, više nego da ima neki pravi smisao", rekao je Pašić navodeći primjer svoje generacije iz pjetlića FK Sarajevo, koja je kroz godine stvorila veliki broj profesionalaca koji su kasnije bili dio šampionske generacije Bordo tima.

Pašić napominje da je ovakav način rada već viđen u Evropi, ali da se tim bave veliki evropski klubovi, koji u svakom trenutku imaju mogućnost da "kupe" čitavu generaciju igrača i da tačno selektiraju ono što im je potrebno. S druge strane, ne zna koliko će takav način biti efikasan u glavnom gradu BiH.

"Historija nam je pokazala: Grad Sarajevo je izbacio veliki broj velikih i dobrih igrača, a lično smatram da je selekcija grada mogla biti riješena školom 'Asim Ferahtović Hase', ali ona nije imala tu funkciju. Žao mi je što će biti puno manje mogućnosti za talentovanu djecu direktno iz Sarajeva koja su vezana za ovaj klub. U budućnosti se to moglo puno bolje riješiti. Mi živimo u državi u kojoj nemamo puno novca, važan nam je svaki igrač i svaki talenat, a sad ćemo ipak imati manje uvida u sve to", kaže nam Pašić i nastavlja:

"Ovo će prvobitno utjecati na broj djece polaznika, a u našoj državi nažalost prioritet nije masovnost i ovo je jedan takav primjer. Sigurno je da će biti manje djece koja će igrati nogomet, a ja opet kažem, to nije dobro za BiH koja je mala država i kojoj je svaki talenat bitan. U proteklih 10 godina je puno novca uloženo u dovođenje talenata, a mislim da se to nije isplatilo ni blizu onoga što je uloženo. Ne znam koliko klub može finansijski sve to ispratiti, ja nisam upućen u to, ali to je definitivno najskuplja opcija za školu nogometa. Uloženo je, opet kažem, puno, a nije izvučeno onoliko koliko se očekivalo".

Za kraj dodaje da su klubovi poput Željezničara i Sarajeva kompetentniji za rad s djecom zbog iskustva i ranije stečene stručnosti.

"Klubovi kao što su Željo i Sarajevo su kompetentniji za rad s djecom, uz dužno poštovanje prema svim školama nogometa. Stručnost je uvijek na prvom mjestu", dodao je za kraj Pašić.

"Ovo je kao pokretanje Superlige"

O svemu se oglasio i bivši igrač Bordo kluba i miljenik navijača FK Sarajevo Semjon Milošević, koji je ponudio i jednu vrstu rješenja za ovu situaciju. Pored dodatne analize koja bi se trebala uraditi, jasno je poručio da ovakva odluka nije dobra za budućnost kluba uz napomenu da je nogomet "igra za sve".

"U svakom slučaju odluka za analizu i to ozbiljnu. Ovo me podsjeća na nedavni pokušaj formiranja Superlige ili lige 'samo za one koji imaju novac'. Nogomet mora biti masovan, viralan... Mora biti za svakoga, kako bi se na kraju iz kvantiteta selektirao kvalitet. Ne razumijem kako ovaj projekt nije održiv, ako se mora plaćati renta za terene, jasno, ali zato postoji Butmir, gdje su tereni besplatni i samo je važno uskladiti termine ili pojačati ga još jednim terenom koji je investicija i trošak jednog poluprosječnog igrača na godišnjem nivou.

Kroz selektiranje kvantiteta dolazi se do kvaliteta i formiraju se grupe. Svjedok sam mnogih generacija koje, ako nisu uspjele u nogometu, danas su uspješni elektroinžinjeri, direktori banaka, zdrave ličnosti i ostvareni ljudi. Nije li to opravdan podsticaj za 'nogomet je za sve'?

Djeca se ne bi osjećala manje vrijednom, a najbolji bi išli u akademiju ili predakademiju, čime bi imali podsticaj, jer neće plaćati ništa. Nije li to dovoljno? Na osnovu broja članova se odredi članarina kako klub ne bi bio opterećen, akademija se finansira od upravljačkih struktura... Problem je jedan, a zove se selektiranje igrača. To je najvažnija stavka procesa rada u svemu, i to je razlog zbog kojeg se ovakvi projekti vlasnicima čine bezvrijednim", objasnio je Milošević.

Prema prvobitnim planovima kluba, u budućnosti će najmlađa selekcija u okviru Omladinskog pogona FK Sarajevo biti U-12, a od juna će zvanični naziv biti Akademija FK Sarajevo "Asim Ferhatović Hase".