Zlatno pravilo odlaska na utakmicu glasi: Nikada nemojte nogometašu dopustiti da vam upropasti dobar dan. Pobjeda i tri boda svakako su šlag na torti, ali težište je u provođenju vremena s prijateljima i puštanju glasa kako bi se otpjevale pjesme podrške ekipi, piše givemesport.com.
Svako tko je bio barem na nekoliko gostujućih utakmica, zna da najbolje ekipe ne moraju nužno imati i najbolje atmosfere na svojim utakmicama. U Engleskoj, Manchester City je često predmet izrugivanja i njihov stadion protivnički navijači ponekad nazivaju Emptihad, dok navijače Crystal Palacea svi poštuju zbog bučne atmosfere. Sve je to prilično subjektivno, naravno, ali većina navijača ima mišljenje o suparničkim klubovima i stadionima koje su posjetili.
English Football League Teams Tier, Based on Home Atmosphere
— Josh🇮🇱 (@JoshTHFC__) March 1, 2020
Debate? pic.twitter.com/8r3skvy4d1
Vrhunska atmosfera:
Crystal Palace, Newcastle United, Sheffield United, Leeds.
Vrlo dobra atmosfera:
Leicester, Wolves, Aston Villa, Derby County, Nottingham Forest, Sunderland, Portsmouth, Coventry City
Atmosfera iznad prosjeka:
Norwich City, Everton, Chelsea, Tottenham Hotspur, Brighton & Hove Albion, Liverpool, Charlton, Sheffield Wednesday, West Bromwich Albion, Tranmere Rovers, Rochdale, Swansea City, Rotherham, Lincoln City.
Prosječna atmosfera:
Watford, Burnley, Manchester United, Southampton, Millwall, Bristol City, Fulham, Middlesbrough, Blackpool, Brentford, Huddersfield, Stoke City, Bolton, Burton Albion, Bristol Rovers, AFC Wimbledon, Peterborough United, Wycombe Wanderers, Southend United.
Ispod prosjeka:
Cardiff City, Bournemouth, Preston North End, Barnsley, Queens Park Rangers, Birmingham City, Luton Town, Oxford United, Shrewsbury Town, Doncaster Rovers, Ipswich.
Bez atmosfere:
West Ham United, Wigan Athletic, Arsenal, Manchester City, Blackburn, Reading, Fleetwood Town, Hull City, Gillingham, MK Dons.
Chelsea je imao puno sreće što je uvršten u kategoriju "iznad prosjeka". Navijači na Stamford Bridgeu i nisu baš bučni, osim kada je potrebno vikati "Mrzimo Tottenham!". To čak nema ni veze s njihovim klubom.
Goodison Park je također dosta tih kada Everton ne pobjeđuje, što se često događalo prije dolaska Carlo Ancelotti na klupu. Neki tereni, poput stadiona Tottenhama ili Anfielda, apsolutno su naelektrizirani tokom velikih evropskih noći, ali kada se igraju prosječne premijerligaške utakmice, i nisu toliko.
Od ekipa u posljednjoj kategoriji, nijedna ne može prigovoriti. Navijači West Hama jako su svjesni da je londonski stadion užasan, iako to uglavnom i nije njihova krivica, koliko je krivica vlasnika kluba. Isto tako, Arsenal i Manchester City gotovo da i nemaju atmosferu na svojim stadionima.
Dakle, ako nekada odete u Englesku i poželite posjetiti neku nogometnu utakmicu - a usput niste navijač nijednog kluba s otoka, ova bi vam mogla pomoći pri izboru stadiona.