U Sarajevu
2.1k

Klanjana dženaza Vahidinu Musemiću, brojne poznate ličnosti prisustvovale posljednjem ispraćaju

H. H.
Foto: T. S./Klix.ba
Husref Musemić (Foto: T. S./Klix.ba)
Na Gradskom mezarju Stadion u Sarajevu obavljena je dženaza legendarnom bh. nogometašu Vahidinu Musemiću koji je preminuo u petak 30. juna u 77. godini života.
Dženazi je prisustvovao veliki broj prijatelja i članova porodice, ali i brojne poznate ličnosti i asovi s prostora bivše Jugoslavije koji su stigli na posljednji ispraćaj najboljeg napadača Sarajeva u historiji.

Mlađi brat Husref Musemić nije mogao skriti suze u teškim trenucima, a na dženazu su stigli i premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić (SDP), ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, te brojni asovi kao što su Mehmed Baždarević, Bulend Biščević, Predrag Pašić, Samir Avdić, Blaž Slišković, Feđa Dudić, Haris Duljević, Almir Memić, Faruk Hadžibegić, Amar Osim, bivši predsjednik NS BiH Elvedin Begić i brojni drugi sportisti.

Posljednjem ispraćau prisustvovala je i delegacija FK Željezničar predvođena sportskim direktorom Samirom Bekrićem i trenerom Nerminom Bašićem.

Legendarni igrač je rođen 29. oktobra 1946. godine u Janji. U svojoj petnaestoj godini postao je član FK Sarajevo, a ukupno je za Bordo klub sakupio 182 zvanična nastupa.

Uspio je postići 83 gola, što ga svrstava među pet najbolji strijelaca u historiji Sarajeva. Računajući i nezvanične utakmice, Musemić je upisao 293 nastupa i postigao 169 golova.

Reprezentativni dres je nosio na 17 utakmica, gdje je uspio postići devet golova. U šampionskoj sezoni FK Sarajevo (1966/67.) postigao je u tri takmičenja 23 gola, čime je imao značajan doprinos u prvom, historijskom trofeju Bordo tima.

Nakon Sarajeva nastupao je i za francuskog prvoligaša Nicu gdje je već u prvoj sezoni postigao 11 golova u 21 utakmici, ali je već naredne sezone zbog sve češćih povreda morao okačiti kopačke o klin.

Inače, zbog čestih povreda nije uspijevao dostići svoju maksimalnu formu budući da je kao udarna igla Sarajeva gotovo uvijek bio na meti defanzivaca koji nisu birali način da ga zaustave.

Musemić se nakon završene velike karijere vratio u svoj voljeni klub, uz koji je stajao i u najtežim godinama.

Tokom rata je obavljao funkciju tehničkog direktora kluba, a u rukovodećim organima Sarajeva zadržao se i u prvim poslijeratnim godinama.