Toliki da se glava Dietmara Hoppa sa snajperskom metom preko može vidjeti na mnogim, ustvari na gotovo svakoj navijačkoj tribini u Bundesligi.
Dietmar Hopp je izuzetno uspješan njemački biznismen koji ima 79 godina. Nakon što je diplomirao radio je nekoliko godina na razvoju softvera i kao konsultant u IBM-u. Potom je sa još četiri saradnika 1972. godine osnovao softversku kompaniju SAP i bio je njen predsjednik od 1988. do 1998. godine. SAP je vremenom postao treća najveća svjetska IT grupacija, nakon Microsofta i Oraclea. Povukao se iz kompanije 2003. godine, ali još uvijek ima 5,52 posto dionica SAP-a. Hopp je milijarder i jedan od najbogatijih Nijemaca.
Godine 1995. osnovao je i fondaciju Dietmar Hopp koja je u humantiranim akcijama donirala oko 600 miliona eura. Donacije su većinom bile u poljima sporta, medicine, edukacije i društvenih usluga. Međutim Hopp je u centar pažnje javnosti došao zbog nogometa i Hoffenheima za koji je nekada igrao. Hopp je mnogo uložio u seoski klub i odveo ga od osmog do trećeg ranga takmičenja između 1990. i 2001. godine.
[TWITTER]1234580508841009152[/TWITTER]
Hopp je 2005. godine počeo upumpavati novac u Hoffenheim kako bi klub uveo u Bundesligu. Doveo je sadašnjeg sportskog direktora RB Leipziga Ralfa Ragnicka na mjesto glavnog trenera. Uz finansije kakve nije imao nijedan drugi klub u trećem rangu takmičenja Ragnick je stvorio respektabilnu ekipu i izborio plasman u Zweitu. Nakon samo jedne sezone klub je uspio ući i u Bundesligu. Hopp je izgradio i dva stadiona, kao i moderni trening centar, a vjeruje se kako je dosad investirao 350 miliona eura u klub. Međutim zahvaljujući prodaji nogometaša Hoffenheim posljednjih nekoliko godina nije ovisan o Hoppovom novcu.
Šta je to što smeta navijačima drugih klubova?
Oni smatraju kako je Hopp novcem kupio sportski uspjeh. Jedan od razloga je i taj što je uspio izbjeći pravilo njemačkog nogometa 50+1. Pravilo je stvoreno kako bi spriječilo da jedan čovjek bude većinski vlasnik kluba. Zbog toga najmanje 50 posto dionica plus jedna dionica treba biti u vlasništu članova (navijača) kluba. Izuzeci su klubovi koje su osnovale kompanije i koji se takmiče već više od 20 godina.
Među njima su Bayer Leverkusen, klub farmaceutskog giganta i Wolfsburg čiji je vlasnik Volkswagen. Čak je i Red Bull Leipzig morao potpisati pravilo 50+1, ali i pored toga navijači su protiv "plastičnog kluba". Izuzetak je Hoffenheim, klub čijih je 96 posto dionica u Hoppovom vlasništvu. I to je upravo ono što smeta navijačima u Njemačkoj. Strahuju da bi se mogao pojaviti veliki broj klubova poput Hoffenheima i odnedavno Leipziga te da bi tradicionalni klubovi u Njemačkoj zbog toga mogli "pasti u drugi plan".
The day that German football changed forever?#TSGFCB #Bundesliga pic.twitter.com/ggoxj12AaZ
— DW Sports (@dw_sports) February 29, 2020
More banners in the Bundesliga today...
— Football on TNT Sports (@footballontnt) March 1, 2020
This time the Union Berlin 🆚 Wolfsburg match has been stopped due to a banner in the home end.
Protests against the German Football Association and Dietmar Hopp continue... pic.twitter.com/oEnwBdfctu
[TWITTER]1234060545445302274[/TWITTER]
Navijači ipak nisu zaboravili obećanje i zbog toga su proteklog vikenda krenuli u novi rat protiv Hoppa, ali i DFB-a. Navijači Union Berlina kritikovali su DFB i podsjetili na obećano ukidanje kolektivnih kazni, a potom su podigli i fotografiju Hoppa sa snajperskom metom preko glave. Tenzije između navijača i DFB-a rastu. Navijači smatraju da ih se stavlja na nivo terorista, a iz DFB-a poručuju kako uvrede više neće tolerisati. Navijači u Njemačkoj sebe vide kao posljednje čuvare tradicionalnog nogometa i nogometne kulture, a DFB i DFL žele pune stadione i uspješnu ligu. Neko će rješenje uskoro morati pronaći.