Između želje i stvarnosti

Kuda ide Željina plava lokomotiva: Za suštinsku promjenu potrebno je sazrijevanje svijesti

Samir Bekrić, Edis Kovačević i Nermin Bašić (Ilustracija: A.L./Klix.ba)
Samir Bekrić, Edis Kovačević i Nermin Bašić (Ilustracija: A.L./Klix.ba)
...
N. Kustura
27.09.2023. u 18:52

Fudbalski klub Željezničar nalazi se u novoj krizi zbog čega se već danima upiru prsti u odgovorne. Da li je potrebna suštinska promjena, zaslužuje li trener Nermin Bašić podršku i u konačnici kuda ide plava lokomotiva pitanja su koja opterećuju armiju Željinih navijača.

Porazom od Zrinjskog u Mostaru, Plavi s Grbavice zabilježili su četvrti vezani ligaški poraz ove sezone, a ukupno peti od početka prvenstva. Iako igre u Evropi i pobjeda nad Borcem u prvom kolu nisu nagovještavali ovakav rasplet situacije, niz nesretnih okolnosti uz objektivno limitiranu ekipu vratili su sve Željovce u realnost borbe za "goli život".

Klub s Grbavice je u tranziciji i to su navijače prošle sedmice podsjetili prvo predsjednik Edis Kovačević, a onda i jučer Samir Bekrić. Prošlosezonski plasman u Evropu, s obzirom na situaciju u i oko kluba, rezultat je koji je možda bio i iznad realnih kapaciteta ekipe te je došao kao nagrada za ljubav i energiju koju su svi Željovci uložili u protekle dvije godine. Međutim, koliko god je taj rezultat donio pozitivnih stvari za klub, istovremeno je preko noći podigao apetite navijača koji ponovo očekuju plasman u Evropu.

(Ne)kvalitet ekipe i prelomni trenutak sezone

Željezničara do druge reprezentativne pauze u prvenstvu očekuju još tri utakmice. Prvo sutra u Tuzli u šesnaestini finala Kupa BiH sa Slobodom, potom u ponedjeljak na Grbavici sa Širokim Brijegom te na kraju gradski derbi sa Sarajevom. Ove tri utakmice umnogome mogu odrediti daljnji tok sezone za Plave.

Jasno je da Željezničar u nekim utakmicama zaista nije bio na nivou, ali je nezanemariva činjenica da su Plavi u četiri utakmice ove sezone golove primali u posljednjim minutama utakmice. I dok se to donekle može pripisati nekvalitetu ekipe, najmanje toliko se treba posmatrati kao nedostatak sportske sreće čiji drugačiji ishod bi sada dao potpuno drugu sliku Željinih rezultata.

I dok je evidentno da ekipa ima svoje limite, rad šefa stručnog štaba Nermina Bašića do sada daje naznake da on zaslužuje strpljenje i podršku kluba. Nakon što je po dolasku na klupu Željezničara na proljeće naslijedio ekipu koja je bila u nizu od pet poraza, uspio je do kraja prvenstva izboriti plasman u Evropu pobjedama nad direktnim konkurentima. Od tada pa do danas, pokazao je da zna rotirati igrače, igrati u više sistema i mijenjati formacije između i u toku utakmica te se općenito jasno prilagođavati protivniku. U ovom trenutku, s limitiranim igračkim kadrom, veliko je pitanje da li bi neko drugo ime na klupi Plavih moglo donijeti novu vrijednost. Stoga promjena samo radi promjene nema smisla i podrška Bašiću se, čak i slučaju negativnih rezultata u predstojećim utakmicama, čini kao jedini logičan potez.

Analizirajući rezultate postignute na terenu i van njega u protekle dvije godine, može se reći da Željezničar radi logično i da ide u pravom smjeru. Klub je stabilizovan, dugovi su značajno sanirani, a ekipa se u skladu s finansijskim mogućnostima gradi od zime 2022. godine. Istovremeno, klub je najavio da planira nastavak rekonstrukcije stadiona Grbavica i skori početak izgradnje južne tribine. Ovim tempom, Željezničar bi potpunu stabilizaciju mogao imati za neke tri, četiri godine. Međutim, pitanje je da li je to ostvarivo te i u slučaju da jeste, da li je to dugoročno dobro za klub.

Prvi upitnik tiče se pitanja da li navijači koji već 10 godina čekaju na titulu prvaka države imaju strpljenja čekati još nekoliko godina na stabilizaciju. Klub trenutno treći put u proteklih šest godina prolazi kroz period serije poraza, a činjenica da Plavi već 10 godina nisu osvojili titulu prvaka naprosto ne odgovara renomeu kluba. Pored svih dobrih procesa u klubu, navijačima je sportski rezultat najbitniji i strpljenje je pri kraju.

Drugi razlog je činjenica da konkurentski klubovi već sada imaju veliku prednost koju će biti teško premostiti čak i u situaciji finansijske i organizacione stabilnosti. Zrinjski je ove sezone samo od plasmana u grupe Konferencijske lige zaradio okvirnih 7 miliona KM što je veliki zamajac za predstojeće sezone. Sarajevo je zahvaljujući privatnom kapitalu u proteklih deset godina uložio skoro 30 miliona KM više od Plavih, a čini se da vlasnik kluba Ismir Mirvić ne planira stati. Uz podršku entitetskih vlasti koju ima Borac, kompetitivnost Plavih u perspektivi ne izgleda dobro.

Novi model poslovanja

Stoga, sve ono što se dešava u i oko kluba u proteklih nekoliko godina, rezultatski neuspjesi, unutarnja previranja te razne nesretne okolnosti, jasno govore da klub treba suštinsku promjenu. Suština podrazumijeva promjenu paradigme svih onih koji vole klub s Grbavice i prihvatanje da se svijet u kojem živimo promijenio i da mu se u skladu s time neophodno prilagoditi. To podrazumijeva novi model poslovanja kojim bi se Željezničar trebao modernizovati na način da se otvori prema potencijalnim investitorima koji će klubu omogućiti da maksimalno iskoristi svoje potencijale u infrastrukturnom i sportskom aspektu. Za razliku od svih drugih, Željezničar u svom vlasništvu ima veliku imovinu koja klubu može donositi stabilne višemilionske prihode, dok historija, tradicija, stadion i navijačka baza nude i više nego dobru platformu za postizanje sportskih rezultata.

Jasno je da ovo vrlo osjetljiva tema i identitetsko pitanje za sve one koji vole Željezničar, ali je očita potreba za novim modelom poslovanja kako bi se klub razvijao i napredovao. Trenutni model naslijeđen iz socijalističkog sistema čija su baza 54 člana skupštine je preglomazan i trom. Ovaj model zasniva se na volonterizmu, entuzijazmu i ljubavi kao pogonskom gorivu koje ima svoje jasne limite. Smanjenje broja ljudi koji odlučuju i profesionalizacija kluba, instantno podižu produktivnost svih u klubu i tako stvaraju pretpostavke za postizanje boljih rezultata.

Prošle godine u FK Željezničar su se vodili aktivni pregovori o uspostavi strateškog partnerstva koji su tada pokazali da postoje investitori koji su zainteresirani za investiranje u klub. Dodatno, prema informacijama portala Klix.ba, u FK Željezničar postoje relevantni materijali koji bi se po prvi put mogli objaviti javno, a sve u cilju pronalaska partnera i dugoročne stabilizacije kluba.

Da li je svijest Željovaca sazrela vrijeme će pokazati. Sva dešavanja u proteklih 10 godina navodila su na takav zaključak. Proces modernizacije i profesionalizacije klubova iz Udruženja građana u društva kapitala (d.d. ili d.o.o.) će prije ili kasnije doći kao obaveza države te je stoga za klub bolje da u ovaj proces uđu prije drugih klubova i po vlastitim pravilima. Prednost FK Željezničar je, kako smo već istakli, vlasništvo nad cjelokupnom nepokretnom imovinom na kompleksu stadiona Grbavica, što dodatno omogućava razvoj poslovnih modela u kojima će učestvovati klub, a koji će osigurati dugoročnu stabilnost FK Željezničar i spriječiti neželjenu prodaju imovine kluba koji je nedavno ušao u 103. godinu postojanja.

173